Geri Dön
EğitimUluslararası Ödül Kazanan İlk Türk Filmi Nedir?

Uluslararası Ödül Kazanan İlk Türk Filmi Nedir?

Türk sineması tarihinde farklı yıllarda pek çok önemli ödül kazanmış filmler bulunmaktadır. Ancak bunlar içerisinde biri var ki İlk uluslararası ödülü kazanmış yapım olarak öne çıkıyor. Peki Uluslararası ödül kazanan ilk Türk filmi nedir? İşte bu konu hakkında merak edilenler.

Uluslararası Ödül Kazanan İlk Türk Filmi Nedir?

Beyazperdenin önemli isimleri sadece Türkiye'de değil dünya çapında da pek çok Türk filmini büyük başarılara ulaştırmış durumda. Ancak bu başarılardan biri adını altın harflerle tarihe yazdırdı. Çünkü uluslararası çapta ödül alan ilk Türk filmi olarak öne çıkıyor.

Uluslararası Ödül Kazanan İlk Türk Filmi Nedir?

En çok merak edilen ve internet üzerinden de araştırılan konular içerisinde, uluslararası ödül kazanan ilk Türk filmi geliyor. Bu filmin, ‘Susuz Yaz’ olduğunu söylemek mümkün. Berlin film şenliğinde alınan ödül Türk sinema tarihinde bir zafer olarak anılmaktadır.

Metin Erksa’ın yönettiği bu özel film, o dönem altın ayı ödülünü almaya hak kazanmıştı. Böylece Türk sinema tarihinde bir mihenk taşı olarak önemli bir yer tuttu. Günümüzde ise hala anılan ve önemli bir yere sahip filmler içerisinde gelir.

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler