Geri Dön
EğitimÜniversiteler enerjiye odaklanacak

Üniversiteler enerjiye odaklanacak

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) arasında, enerji alanında lisansüstü programlara yönelik projeler yürütülmesi amacıyla ‘Enerji Akademi Programı İş Birliği Protokolü’ imzalandı. Dün gerçekleştirilen imza törenine, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ile EÜAŞ Genel Müdürü İzzet Alagöz katıldı.

Üniversiteler enerjiye odaklanacak

 

İş birliği hakkında bilgi veren Özvar, “Enerjide, uzun vadeli stratejilerin, uygulamaların ve katma değeri yüksek milli teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Ek olarak, enerji piyasasındaki sermayenin milli ekonomideki payının artırılması, enerji sektörünün beşeri sermayesinin bilgi, beceri ve yetkinlik yönlerinden güçlendirilmesi ve Ar-Ge merkezli ürüne dayalı lisansüstü eğitim yapılması hedeflenmektedir” dedi. 

Özvar, protokol kapsamında Gazi, İstanbul Teknik, Marmara, Orta Doğu Teknik üniversiteleri ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nün proje başvurusunda bulunabileceğini, ihtiyaç duyulması halinde diğer üniversitelerden de öğretim elemanlarının projelerde görev alabileceklerini söyledi.

Protokollle Enerji Akademi Üniversiteleri olarak belirlenen üniversitelerde enerji alanıyla ilgili lisansüstü programlara yönelik projeler yürütülecek, Enerji Akademi Lisansüstü Eğitim Programı kapsamında projelerde yer alan ve mezun olan öğrenciler EÜAŞ’ta istihdam edilebilecek.