Geri Dön
EğitimÜTS Nedir? Uts Eczane Kaydı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

ÜTS Nedir? Uts Eczane Kaydı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak ilaç kullanan bir insansanız eczaneye gittiğinizde ilacın elinizde bulunup bulunmadığı görülebilmektedir. Bu bilgiye nasıl sahip oldukları hakkında bir fikriniz olmayabilir. Eczaneler veya medikallerin kullandığı bu teknolojiye ÜTS denmektedir. ÜTS’nin açılımı nedir? ÜTS kaydı nasıl yapılmaktadır? ÜTS ne işe yaramaktadır? ÜTS hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

ÜTS Nedir? Uts Eczane Kaydı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

ÜTS bir ilacın veya bir ürünün çıkışından son ulaştığı insana kadar takip edilmesidir.

 ÜTS Nedir?

 ÜTS kısaltması ürün takip sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Ürün takip sistemi oldukça önemli bir sistemdir. Eczanelerin medikal ve optiklerin aldığı ve sattığı malzemelerin izlenmesini sağlamak için kurulmuştur. Bu sistem Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Sistem internet üzerinden yürümektedir.

 Ürün takip sistemi 2017 yılında kullanıma başlamıştır. 2017 yılında sonlandırılan TİTUBB yani Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası yerini Ürün Takip Sistemi almıştır. Ürün takip sistemi sadece ilaçlar değil sağlık alanında kullanılan ürünler aletlerde de kullanılmaktadır. ÜTS sayesinde sağlık alanındaki aletlerin düzenli olarak bakımı onarımını da göstermektedir. ÜTS kozmetik alanındaki ürünleri de kapsamaktadır.

 ÜTS Eczane Kaydı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

 ÜTS sistemi eczaneler için oldukça önemlidir. ÜTS sistemi sayesinde insanlar doğru ve güvenilir ürünlere sahip olmaktadır. Bir eczanenin ÜTS kaydı olmak zorundadır. ÜTS kaydını oluşturmadan önce eczanenin e-imzası olmak zorundadır.

 ÜTS sistemi kayıt olmak oldukça kolaydır. Arama motorundan utsuygulama.saglik.gov.tr adresine giderek ÜTS sistemine e-imza, e-devlet ve mobil imza seçeneklerinden biriyle başvuru yapabilirsiniz. ÜTS sistemi ile alacağınız ürünün sağlıklı ve güvenilir ilaç olduğunu bilerek almanız mümkündür. Piyasada dolaşan yanlış ilaçlardan ve gereksiz ilaç kullanımından korumak için önemli bir sistemdir. Sistemin amacı ürünlerin ve ilaçların çıkışından son gideceği adrese kadar takip ederek bir sorun olmasını engellemektir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler