Geri Dön
EğitimÜTS Nedir? Uts Eczane Kaydı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

ÜTS Nedir? Uts Eczane Kaydı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

Düzenli olarak ilaç kullanan bir insansanız eczaneye gittiğinizde ilacın elinizde bulunup bulunmadığı görülebilmektedir. Bu bilgiye nasıl sahip oldukları hakkında bir fikriniz olmayabilir. Eczaneler veya medikallerin kullandığı bu teknolojiye ÜTS denmektedir. ÜTS’nin açılımı nedir? ÜTS kaydı nasıl yapılmaktadır? ÜTS ne işe yaramaktadır? ÜTS hakkında merak edilenleri sizler için derledik.

ÜTS Nedir? Uts Eczane Kaydı Nasıl Yapılır, Ne İşe Yarar?

ÜTS bir ilacın veya bir ürünün çıkışından son ulaştığı insana kadar takip edilmesidir.

 ÜTS Nedir?

 ÜTS kısaltması ürün takip sistemi kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Ürün takip sistemi oldukça önemli bir sistemdir. Eczanelerin medikal ve optiklerin aldığı ve sattığı malzemelerin izlenmesini sağlamak için kurulmuştur. Bu sistem Sağlık Bakanlığına bağlıdır. Sistem internet üzerinden yürümektedir.

 Ürün takip sistemi 2017 yılında kullanıma başlamıştır. 2017 yılında sonlandırılan TİTUBB yani Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Ulusal Bilgi Bankası yerini Ürün Takip Sistemi almıştır. Ürün takip sistemi sadece ilaçlar değil sağlık alanında kullanılan ürünler aletlerde de kullanılmaktadır. ÜTS sayesinde sağlık alanındaki aletlerin düzenli olarak bakımı onarımını da göstermektedir. ÜTS kozmetik alanındaki ürünleri de kapsamaktadır.

 ÜTS Eczane Kaydı Nasıl Yapılır ve Ne İşe Yarar?

 ÜTS sistemi eczaneler için oldukça önemlidir. ÜTS sistemi sayesinde insanlar doğru ve güvenilir ürünlere sahip olmaktadır. Bir eczanenin ÜTS kaydı olmak zorundadır. ÜTS kaydını oluşturmadan önce eczanenin e-imzası olmak zorundadır.

 ÜTS sistemi kayıt olmak oldukça kolaydır. Arama motorundan utsuygulama.saglik.gov.tr adresine giderek ÜTS sistemine e-imza, e-devlet ve mobil imza seçeneklerinden biriyle başvuru yapabilirsiniz. ÜTS sistemi ile alacağınız ürünün sağlıklı ve güvenilir ilaç olduğunu bilerek almanız mümkündür. Piyasada dolaşan yanlış ilaçlardan ve gereksiz ilaç kullanımından korumak için önemli bir sistemdir. Sistemin amacı ürünlerin ve ilaçların çıkışından son gideceği adrese kadar takip ederek bir sorun olmasını engellemektir.

 

Çalışanlar dikkat! Özel korumaya alındı, 5 yıl içinde isteyin
Van'da şiddetli deprem! Peş peşe açıklamalar geldi
Bu gurur Esmanur'un! 'Kız çocuklarına ilham olmak istiyorum'
Erdoğan'dan flaş açıklama! Mesele dolar-faiz değil
Yerli otomobilde geri sayım! En önemli parçalarından birinde kullanılacak
47. Pantene Altın Kelebek Ödül Töreni! Ödüller sahiplerini buldu
Tümer Metin'in şaşkınlığı: 'By-pass falan mı oldu?'
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Mahkemeden 'SGK ödesin' kararı! Fiyatı 300 bin dolar...
MasterChef'te elenen isim belli oldu! 'Bir yarışmadan öte...'
Ünlü markadalar veda ediyor! Türkiye'ye özel üretim
Artan fiyatlar sonrası kritik çağrı: Gelin beraber inşa edelim
Fenerbahçe'nin eski yıldızına Kadıköy'de protesto!
Türkiye'den 'Turkey' hamlesi! İşte hindinin sıra dışı hikayesi
Çekiliş Bu Akşam 21:30’da!