Geri Dön
EğitimUv İndeksi Nedir, Nasıl Yorumlanır? Ultraviyole İndeksi Dereceleri Ve Etkileri Nelerdir?

Uv İndeksi Nedir, Nasıl Yorumlanır? Ultraviyole İndeksi Dereceleri Ve Etkileri Nelerdir?

Güneşim UV ışınlarını ve bu ışınların zararlarını hemen hemen herkes bilir. Peki bu ışınların bir indeksi olduğunu ve her gün hesaplandığını biliyor musunuz? Özellikle hangi saatlerde güneşin UV ışınlarından korunmak gerek ya da yaşadığımız bölgenin iklim şartlarına bağlı UV indeksi hakkında daha fazla bilgiyi sizler için derledik.

Uv İndeksi Nedir, Nasıl Yorumlanır? Ultraviyole İndeksi Dereceleri Ve Etkileri Nelerdir?

UV İndeksi, UV radyasyonunun yoğunluğunun bir ölçüsüdür. Sayı ne kadar büyükse, UV o kadar yoğun olur.

UV İndeksi Nedir ve Nasıl Yorumlanır?

UV indeksi her gün ülkemizde bir sonraki gün için hesaplanır. Öğlen saatlerinde UV radyasyonunun yoğunluğunu tahmin eder ve 1 ile 11+ arasında bir ölçekte rapor edilir. Bu ölçekte 1, en düşük aşırı maruz kalma riskini ve 11+, en yüksek aşırı maruz kalma riskini belirtir. UV İndeksi numaraları ayrıca düşükten aşırıya kadar değişen maruz kalma seviyelerine göre gruplandırılır. Her bir maruziyet seviyesinin ilgili bir renk kodu vardır.

Ultraviyole İndeksi Dereceleri Ve Etkileri Nelerdir?

Düşük (1-2): Dışarıda olmanın keyfini güvenle çıkarabilirsiniz. Parlak günlerde güneş gözlüğü takabilirsiniz.

Orta (3-5): Dışarıda olacaksanız, şapka ve güneş gözlüğü takmak ve güneş koruyucu SPF 30+ kullanmak gibi önlemler alın. Öğlen saatlerinde gölge arayarak güneşin en yoğun UV radyasyonuna maruz kalma oranınızı azaltın.

Yüksek (6-7): Geniş kenarlı bir şapka ve güneş gözlüğü giyin, SPF 30+ güneş koruyucu kullanın ve mümkün olduğunda uzun kollu bir gömlek ve pantolon giyin. Öğlen saatlerinde gölge arayarak güneşin en yoğun UV radyasyonuna maruz kalma oranınızı azaltın.

Çok yüksek (8-10): Öğlen saatlerinde (10: 00-16: 00 arası) dışarıda olmanız gerekiyorsa, güneşe maruz kalmayı azaltmak için önlemler alın. Bir gömlek, şapka ve güneş kremi bir zorunluluktur. Plaj ziyaretçileri, beyaz kum ve diğer parlak yüzeylerin UV'yi yansıttığını ve UV marufiyetini ikiye katlayabileceğini bilmelidir.

Aşırı (11): Öğlen saatlerinde (10: 00-16: 00 arası) dışarıda olmanız gerekiyorsa, güneşe maruz kalmamak için gerekli tüm önlemleri en verimli şekilde alın. Hatta dışarıda kalmamak için elinizden geleni yapın.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler