Geri Dön
EğitimValide Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Valide Kime Denir?

Valide Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Valide Kime Denir?

Her ne kadar günlük yaşam içerisinde artık farklı bir kelime üzerinden ifade edilse bile, valide sözcüğünün anlamı merak ediliyor. Özellikle eski dönem sözcükler arasında olduğunu dile getirmek mümkün. Peki, valide ne demek, TDK sözlük anlamı nedir? Valide kime denir? İşte bu kelime için merak edilen bilgiler.

Valide Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Valide Kime Denir?

Değişik anlamlara sahip olan Valide kelimesi, Türkçede yerleşik olarak günümüzde hala kullanılıyor. Türk Dil Kurumu üzerinden değişik anlamları ile beraber ifade edilirken, birçok farklı yerde de karşılaşılan bir sözcüktür.

Valide TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Kelime anlamı üzerinden bakıldığında Türk Dil Kurumu valide kelimesine karşılık olarak, ‘Anne’ sözcüğünü sunuyor. Günümüzde daha çok anne kelimesi kullanılsa bile, özellikle büyüklerden Valide kelimesi çok sık duyulur.

Valide Kime Denir?

Valide, ‘Çocuğu olan kadın’ şeklinde ifade edilmektedir. Bu doğrultuda anne kelimesi ile beraber eş anlamlı olarak aynı ifadeye sahiptir.

‘’Senin validenin ellerinden öperim.’’

Bu şekilde yukarıdaki cümlede olduğu gibi anne anlamı ile beraber amaca uygun olarak farklı yerlerde kullanmak mümkün. Aynı zamanda tek başına da kullanılabilir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler