Geri Dön
EğitimVarlık Vergisi Nedir? Varlık Vergisi Neden Ve Ne Zaman Çıkarılmıştır?

Varlık Vergisi Nedir? Varlık Vergisi Neden Ve Ne Zaman Çıkarılmıştır?

En merak edilen vergiler arasında varlık vergisi gelmektedir. Bünyesinde birçok unsuru barındıran varlık vergisi, aynı zamanda köklü bir tarihe sahiptir. Peki varlık vergisi nedir? Varlık vergisi neden ve ne zaman çıkarılmıştır? İşte bu konu üzerine merak edilen bilgiler.

Varlık Vergisi Nedir? Varlık Vergisi Neden Ve Ne Zaman Çıkarılmıştır?


Varlık Vergisi aynı zamanda bireysel vergi olarak da ifade edilebilir. Çünkü toplum içerisindeki bireyin üzerinden alınan ve hesaplanan bir vergi türü olarak öne çıkıyor. Bu vergi ile karşı karşıya kalan birçok kişi ise hakkında bilgi almaya çalışıyor.

Varlık Vergisi Nedir?

Varlık vergisi diğer ismi ile servet vergisi olarak bilinir. Kişisel varlıkların toplamına ilişkin vergi olarak ifade edilir. Bunlar içerisinde birikmiş varlıklar, emeklilik planı, banka mevduatı gibi unsurlar yer alır. Kişinin varlığı ile beraber borçları da dahil edilmek üzere hesaplama yapılır. Böylece kişinin net varlığı ile beraber varlık vergisi ortaya çıkarılır.

Varlık Vergisi Neden Çıkarılmıştır?

Birçok durumun önüne geçebilmek için varlık vergisi çıkarılmıştır. Özellikle olağanüstü savaş koşulları olduğu dönemler üzerinden, bunun yarattığı yüksek karlılığı vergilendirme amacı teşkil eder. Aynı zamanda ülkenin ekonomik özgürlüğünü elde edebilmek için çıkarılmış bir vergi olarak ifade edilir. Böylece piyasaya egemen olan yabancı sermayenin yerine, yerli sermayenin geçeceği amacı güdülmüştür.

Varlık Vergisi Ne Zaman Çıkarılmıştır?

En merak edilen konular içerisinde varlık vergisini ne zaman çıktığı geliyor. Bu vergi 11 Kasım 1942 tarihinde, 4305 sayılı kanun üzerinden olağanüstü servet vergisi olarak çıkarılmıştır.

75 yıllık bir tarihi olması ile beraber, günümüzü önemli bir yere sahip olduğunu dile getirmek mümkün. Özellikle de ülke ekonomisinin bağımsızlığını kazanması konusunda temel bir amaç edinmiştir. Aynı zamanda bireysel olarak kişinin borçları ve varlıklar üzerinde net varlığını ortaya çıkaran bir etki sağlar.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler