Geri Dön
EğitimWeb 2.0 Nedir? Kısaca Web 2.0 Araçları Nelerdir?

Web 2.0 Nedir? Kısaca Web 2.0 Araçları Nelerdir?

Teknolojinin her geçen zaman gelişmesi ile beraber buna paralel olarak internet dünyası da güçlenmeye sürdürüyor. Bu doğrultuda web 2.0 son dönemlerde merak edilen konular arasında gelmektedir. Peki iyi Web 2.0 nedir? Kısaca Web 2.0 araçları nelerdir? İşte bu konu üzerine merak edilenler.

Web 2.0 Nedir? Kısaca Web 2.0 Araçları Nelerdir?


Web dünyasında öncelikle web 1.0 bulunuyordu. Daha sonra geliştirilmiş yapı altında web 2.0 ortaya çıktı. Sağladığı özellikleri ile beraber internet dünyasını daha etkin bir şekilde kullanım olanağı veriyor. Aynı zamanda insanların dünya çapında daha aktif ve sosyal olmasına olanak sağlayan bir yapı olarak öne çıkar.

Web 2.0 Nedir?

Kullanıcıların yalnızca bilgi alan konumu dışında, bilgi veren, bilgi ürettiren, paylaşımda bulunduran ve tartıştıran gibi özelliklerle kullanıcı aktif hale getiren yapıya web 2.0 denir. Yani günümüz interneti üzerinden artık sadece bilgi alınmıyor. Aynı zamanda bilgi paylaşımı ya da üretimi ile beraber pek çok açıdan aktif olarak katılım olanağı sağlamaktadır. Bu da insanların daha fazla üretmesine ve birbirine yardımcı olmasına olanak tanır. Tabii daha fazla bilgi alma olanağı da yine bu yapı doğrultusunda önemli bir potansiyel teşkil ediyor.

Kısaca Web 2.0 Araçları Nelerdir?

Web üzerinden 2.0 versiyonuna geçiş yapıldığı andan itibaren oldukça fazla sayıda araçlar ortaya çıktı. Her ne kadar burada bütün araçları yazmak mümkün olmasa bile, belli başlı olanları ele alınabilir.

- Özellikle başla tüm sosyal medya hesapları öne çıkar.
- 3D araçları
- Anket araçları
- Barkod araçları
- Dijital çizim araçları
- E-kitap araçları
- Kodlama araçları
- Matematik araçları
- Online sınav Quiz araçları
- Paylaşım siteleri
- Oyun yapım araçları
- Ses ve çeviri araçları
- Sunum ve slayt araçlar
- Web sayfası araçları
- Yabancı dil araçları

Bu şekilde daha sayısız araçtan bahsetmek mümkün.

 

bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler