Geri Dön
EğitimYaptırım Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yaptırım Uygulamak Ne Demektir?

Yaptırım Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yaptırım Uygulamak Ne Demektir?

Toplum düzeninin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için insanların uymaları gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. İnsanların bir arada yaşaması ve pek çok işi ortaklaşa yapmaları bazı sorunların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. İnsanların kurallara uymak zorunda kalması durumu yaptırım kavramı ile ifade edilmektedir. Peki, yaptırım ne demektir, TDK sözlük anlamı nedir? Yaptırım uygulamak ne anlama gelmektedir? İşte, yaptırım kelimesi hakkında merak edilenler.

Yaptırım Ne Demek, Tdk Sözlük Anlamı Nedir? Yaptırım Uygulamak Ne Demektir?


Yaptırım kelime anlamı ile birtakım kurallara uymak zorunda bırakılmak olarak ifade edilmektedir. Yaptırım, hukuk terimi olarak kullanılmakta ve çeşitleri bulunmaktadır.

Yaptırım Ne Demek, TDK Sözlük Anlamı Nedir?

Yaptırım kelimesi, Hukuka aykırı olan bir iş ya da eylem yapıldığı zaman kişinin gerçekleştirdiği davranışının sonucuna katlanma durumu olarak ifade edilmektedir. Türk Dil Kurumuna göre yaptırım kelimesinin birden fazla anlamı bulunmaktadır. Yaptırım, Kanunun emrettiği buyrukların yerine getirilmesini sağlama olarak açıklanmaktadır. Aynı zamanda yaptırım kelimesi, yasalara aykırı olarak gerçekleştirilen davranışa verilen ceza olarak belirtilmektedir

Yaptırım Uygulamak Ne Demektir?

Toplum düzeninin bozulması durumunda, hukuk düzenince öngörülen sonuçlara katlanma durumudur. Yaptırım uygulamak, Hukuk kurallarını çiğneyen kişilerin yanlış davranışlarına engel olunması ve kişilerin bu kurallara uymaya mecbur bırakılması olmaktadır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler