Geri Dön
EğitimYenidoğan Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur? Çocuğun Kulağına İsmi Nasıl Söylenir?

Yenidoğan Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur? Çocuğun Kulağına İsmi Nasıl Söylenir?

Yenidoğan bebek mutluluğu kadar özel bir duygu yoktur. Yenidoğan çocukla birlikte yapılması gereken bazı şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi bebeğin kulağına ismini okumaktır. Peygamber Efendimiz (SAV) bu sürecin nasıl olması gerektiğini detaylıca göstermiştir. Peki yenidoğan bebeğin kulağına ezan nasıl okunur? Çocuğun kulağına ismi nasıl söylenir? İşte bu konuda merak edilen her şey.

Yenidoğan Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur? Çocuğun Kulağına İsmi Nasıl Söylenir?

Allah'ın lütfu olan çocuklar yeni heyecan ve yeni mutluluk demektir. Yenidoğan çocuklarımız için yapacağımız en heyecanlı şeylerden biri ona güzel ve anlamlı bir isim seçmek ve kulağına bu ismi okumaktır.

Yenidoğan Bebeğin Kulağına İsmi Nasıl Söylenir?

Yenidoğan bebeklere isim koymak son derece önemli bir adetin parçasıdır. Bazı anne babalar çocuğun ismine çok öneceden karar verirler, bazıları ise bebek doğduktan bir süre sonra bir isim seçebilirler. Fakat bebekler çin bir isim seçmekte çok vakit kaybetmemek gerekir. Rivayet gereğince bebek doğduktan 1 hafta sonra kulağına isminin okunması gerekir. Bu nedenle bu zamana kadar bebeğe bir isim seçilmelidir. Bazı anne babalar isim okumayı 1 haftadan daha uzun bir sürede yatırmayı da tercih edebilirler. Çünkü bebeklerimize güzel ve anlamlı bir isim seçmek doğrudur.

Yenidoğan Bebeğin Kulağına Ezan Nasıl Okunur?

Yenidoğan bebeklere bir isim seçildikten sonra, bebeğe isminin okunması gerekir. Bunun için özel bir gün belirlenir ve sünnete bağlı şekilde bu adet gerçekleştirilir. Bunun için abdest alan bir aile büyüğü öncelikle çocuğu kucağına alır. Bu aşamada bebeğin sağ kulağına ezan, sol kulağına ise kamet okunur. Daha sonra bebeğin sağ kulağına ismi okunur. Ezan ve kamet okunduktan sonra okumayı yapan kişi bebeğin kulağına başka dualar okumaya devam edebilir ve bu şekilde isim koyma sünneti tamamlanır.

Bebeğe isim konulduktan sonra artık verilen isimle seslenmek doğru olur. Anne babaların isim koyma sırasında kendi içlerinden İbrahim Aleyhisselam'ın iki oğlu olan İshak ve İsmail'e bakarken okuduğu duayı okumaları münasip olur. Bu dua; "Elhamdülillahillezî vehebe lî ale’l-kiberi İsmâile ve ishak. İnne Rabbî lesemîu’d-duâ." şeklindedir. Duanın manası şudur; " Bana evladımı ihsan eyleyen Allah'a hamd eder, şükran ve minnetlerimi takdim ederim."

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler