Geri Dön

Yeraltı Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Yer Altı Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

Günümüzde özellikle cümle içerisinde birleşik ve ayrı yazılan kelimeler hakkında birçok farklı yanlış yapılmaktadır. Türk Dil Kurumunun resmi internet sitesinde de bu birleşik ve ayrı yazılan kelimelerin doğruluğu her gün binlerce farklı kez aratılmaktadır. Yer altı kelimesi de yazımı en çok karıştırılan cümleler içerisinde yer almaktadır. İşte, merak edilen tüm detaylar.

Yeraltı Nasıl Yazılır? TDK'ya Göre Yer Altı Kelimesinin Doğru Yazılışı Nedir?

TDK'nin resmi sitesinde de düzenli olarak araştırılan yer altı sözcüğü, günümüzde birçok insan tarafından cümle içerisinde yanlış kullanılmaktadır.

Yer Altı Nasıl Yazılır?

Yer altı kelimesi, sanıldığı üzere birleşik olarak değil ayrı olarak yazılmaktadır. Yazımı sürekli olarak karıştırılan ve kafa karışıklığına yer açan yer altı sözcüğü, günümüzde de birçok resmi site tarafından yanlış olarak lanse edilmektedir.

TDK'ye Göre Yer Altı Kelimesinin Doğru Yazılışı Nasıldır?

Yer altı kelimesi, TDK'ye göre ayrı yazılan cümleler arasındadır. Yazımı karıştırılan ayrı sözcüklerin başında gelen yer altı kelimesi, doğru olarak ''yer altı'' biçiminde yazılmalıdır.

''Yer altı tünelleri konusunda ülkemiz bir numaradır ve dünyaya göre oldukça gelişmiş bir yer altı sektörümüz vardır.'' Cümlesindeki yer altı kelimelerin yazımı doğru, yeraltının en nezih adamları burada buluştu.'' Kelimesindeki yazımı ise yanlıştır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber