Geri Dön
EğitimYeşil Pasaport Kimler Alabilir, Kimlere Verilir? Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeşil Pasaport Kimler Alabilir, Kimlere Verilir? Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kişiler yurt dışına çıkabilmesi için pasaport çıkarması gerekiyor. Pasaportların birçok farklı çeşidi vardır. Bu çeşitlerden biri olan yeşil pasaport, kişilerin ilgilendiği bir pasaport çeşididir. Yeşil pasaportu kimlerin kullanacağı ve kimlerin alabileceği kişilerce merak edilerek araştırılıyor. Yeşil pasaport kimler alabilir, kimlere verilir? Yeşil pasaport için gerekli evraklar nelerdir? Yeşil pasaport hakkındaki tüm sorulara cevaplar derledik.

 Yeşil pasaport, daha çok devlete hizmet etmiş kişilere verilen pasaporttur. Bakanlar ve il ve ilçe başkanları gibi birçok önemli kişiye verilen pasaport türleridir.

 Yeşil Pasaport Kimler Alabilir? Kimlere Verilir?

 Yurt dışına gidebilmek için kullanılan birçok pasaport bulunuyor. Bu pasaportlar arasında yer alan yeşil pasaport en ilgi gösterilen pasaport türüdür. Yeşil pasaportun ne olduğu ve kimler tarafından kullanıldığı birçok kişinin öğrenmek istediği bir bilgidir. Kişiler bu konuda araştırma yaparak yeşil pasaportu araştırabiliyor. Yeşil pasaportu kullanmak için devlete hizmet etmek gereklidir. Önemli kişilerin kullanıldığı yeşil pasaport, yurt dışına çıkarken görevliler tarafından kontrol edilir.

 Genellikle devlete büyük hizmetler etmiş kişiler tarafından kullanılan bir pasaporttur. Bu pasaport türüne her insan sahip olamıyor. Sahip olabilmek için belirlenen birçok farklı şart bulunuyor. Kişiler bu şartları yerine getiremediğinden, yeşil pasaport sahibi olamıyor. Aynı zamanda yeşil pasaportu olan kişilerin çocuklarına ve eşine yeşil pasaportta verilebilir. Bu durum tamamen yeşil pasaport sahibi olmakla ilgilidir.

 Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

 Yeşil pasaport almak isteyen bireyler, yeşil pasaport evraklarını araştırabiliyor. Hangi evrakların lazım olduğu konusunda internette araştırma yapılıyor. Yeşil pasaport almak için öncelikle bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Yeşil pasaport başvurusu yapacak olan kişinin emekli, istifa etmiş veya çalışanlar için ayrı olarak protokolleri buluyor. Bu nedenden dolayı ihtiyaç duyulan evraklar değişiklik gösterebiliyor.

 Emekli birinin ihtiyaç duyduğu evrak, emekli olduğunu gösteren kadro listesi belgesidir. Çalışanlar için, memurun bağlı olduğu kurum ve imza sirküleridir. İstifa etmiş kişiler için, çalıştığı dönemi ispat edebilecek belge gerekiyor. Tamamen kişilerin özelliklerine göre değişen bu evraklar, eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Aksi taktirde başvuru kabul edilmeyecektir.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler