Geri Dön
EğitimYÖK, bilimsel üretkenliğe odaklandı

YÖK, bilimsel üretkenliğe odaklandı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, 14 üniversite rektörüyle birlikte Batı Karadeniz Üniversiteler Birliği’nin (BKÜB) toplantısına katıldı. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Özvar, Orta Karadeniz’den Doğu Marmara’ya uzanan havzadaki üniversitelerin birikimlerini bir potada değerlendirme imkânı sağlayan birliğin, iyi üniversitenin nasıl ortaya çıkarılacağı ideali doğrultusunda olduğuna inandığını belirtti.

YÖK, bilimsel üretkenliğe odaklandı

Bir yandan katma değer içeren nitelikli bilimsel araştırmalar yapmanın, diğer yandan da eleştirel ve analitik düşünebilen bireyler yetiştirmenin, bu idealin en temel iki ayağı olarak ifade edilebileceğine değinen Özvar, “Araştırmayı bilen, sistematik düşünce kabiliyetini geliştirmiş, disipliner bilgiyle donanmış nesiller, milletimizin medeniyetimizin geleceği için çok önemli” dedi.

‘Teşvik edilmeli’

Üniversitenin ne eğitimden ne de araştırmadan vazgeçebileceğine işaret eden Özvar, “2023 hedeflerimiz çerçevesinde bilimsel üretkenlik büyük önem taşıyor” dedi ve ekledi: “Bilimsel araştırmaların ve teknolojinin bir yarışa döndüğü günümüz dünyasında ayakta kalmanın yegâne yolu, daha çok çalışmak ve üretmektir. Bilimsel üretkenlik, bir muhit ve iklim içinde inkişaf ediyorsa ki öyledir, bizlere düşen en önemli vazife, bilim insanlarının içinde huzurlu ve mutlu çalışacakları, üretmeye teşvik edilecekleri bu muhit veya iklimi inşa etmek veya geliştirmektir.”

Yönetimlerin akademik performansı esasa alan bir yönetim felsefesini benimsemesi ve icra etmesiyle bunun başarılabileceğini vurgulayan Özvar, her kurumun dünya çapında başarı hikâyesi inşa edebileceğine inandığını da söyledi.