Geri Dön
EğitimYönetim Biçimleri Nelerdir? Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimleri Ve Açıklamaları

Yönetim Biçimleri Nelerdir? Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimleri Ve Açıklamaları

Tarihten günümüze kadar pek çok ülke vardır. Bu devletler ise farklı yönetim biçimleri ile yönetilmiştir. Bundan dolayı yönetim biçimleri ile ilgili araştırmalar iyice artmıştır. Günümüzde de yer alan yönetim biçimleri hakkında araştırmalar devam etmektedir. Yönetim biçimleri bir ülke için son derecede önemlidir. Peki yönetim biçimleri nelerdir? Geçmişten günümüze yönetim biçimleri ve açıklamaları hangileri olmuştur? Yönetim biçimleri ile ilgili tüm detaylı bilgileri derledik.

Yönetim Biçimleri Nelerdir? Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimleri Ve Açıklamaları

Yönetim biçimleri devletlerin idare şekilleri olarak bilinmektedir. Her devlet farklı yönetim biçimleri ile yönetilebilir. Otoriter ve totaliter yönetim biçimleri de bulunmaktadır. Günümüzde en yaygın yönetim biçimi cumhuriyettir. Milletlerin yaşam standartları ile ilgili yönetim biçimleri de farklılık göstermektedir.

Yönetim Biçimleri Nelerdir?

- Cumhuriyet
- Totaliter
- Otoriter
- Monarşi
- Sosyalizm
- Komünizm
- Faşizm
- Otokrasi
- Feodalizm
- Teokrasi

Geçmişten Günümüze Yönetim Biçimleri ve Açıklamaları

1) Cumhuriyet
En yaygın yönetim biçimleri arasında cumhuriyet gelmektedir. Cumhuriyet hükümet yetkililerinin yani ülke yetkililerin halk tarafından belirlendiği, milli iradenin ön planda yer aldığı bir yönetim biçimleri arasında yer almaktadır. Cumhuriyet rejiminde egemenlik kavramının belirli bir aileye ya da zümreye ait olduğu durumlarda ise oligarşi ve monarşi kavramları ön plana çıkabilir. Monarşi yani krallık ile yönetilen ülkeler olarak bilinmektedir.

2) Militarizm
Militarizm de bir diğer yönetim biçimi olarak bilinmektedir. Militarizm askeri yönetimin ön planda olduğu bir yönetim biçimidir. Aynı zamanda militarizm de ordu gücü yönetimde ağır basmaktadır. İngilizce'de yer alan Militer kelimesinden türetilmiş bir yönetim biçimidir.

3) Monarşi
Monarşi de bir diğer yönetim biçimidir. Monarşi ile yönetilen ülkede bir kral ve kraliçe bulunmaktadır. Aynı zamanda kralın çocukları da yine monarşi ile yönetilen ülkelerde söz sahibidir. Monarşi ile yönetilen tarihte pek çok ülke vardır. Günümüzde de monarşi ile yönetilen ülkeler için Norveç ve Birleşik Krallık gelmektedir.

4) Komünizm
Komünizm hem geçmişte hem de günümüzde ki en önemli yönetim biçimleri arasında yer almaktadır. Sınıfsız ve parasız bir ülke yönetimine denmektedir. Komünizm'de özel mülk edinme hakkı da bulunmamaktadır. Bütün mülkler devlete aittir. Devlete ait olan özel mülkler halka eşit olarak paylaştırılır. Komünizm ile yönetilen ülkelere geçmişte Sovyet Rusya ve günümüzde ise Küba örneği verilebilir.

5) Teokrasi
Din ile yönetimin ön planda olduğu bir yönetim biçimidir. Teokrasi ile geçmişten günümüze birçok ülke yönetilmiştir. Bütün siyasi organlar teokrasi ile yönetilen ülkelerde dine dayalıdır.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler