Geri Dön
EğitimZıhar Ne Demek? İslamiyette Zihar Kelimesi Hangi Anlamlarda Kullanılır?

Zıhar Ne Demek? İslamiyette Zihar Kelimesi Hangi Anlamlarda Kullanılır?

Zıhar tabirini pek kimse bilmeyebilir. Çünkü zıhar kelimesi günlük dilde her an karşımıza çıkan bir kelime değildir. Zıhar kelimesi ne demek? İslamiyet’te zıhar kelimesi hangi anlamlarda kullanılır? İşte, merak edilen tüm detaylar.

Zıhar Ne Demek? İslamiyette Zihar Kelimesi Hangi Anlamlarda Kullanılır?

Zıhar kelimesi kelime anlamı ile " annem gibisin" manasını taşır. İslamiyet’te Peygamber Hz. Muhammed'in zamanında meydana gelmiş bir olay ile gündeme gelmiş ve bu konuda ayet gelmiştir.

Zıhar Ne Demek?

Zıhar kelimesinin İslam Hukukundaki tam anlamı "annem gibisin" şeklindedir.

İslamiyet’te Zihar Kelimesi Hangi Anlamlarda Kullanılır?

İslamiyet’te geçersiz olsa da cahiliyye devrinde kocaların eşlerine bu tabiri kullandığı görülmüştür. Ancak İslamiyet bunu kabul etmemiştir. Kocanın zıhar yapması müeyyideye bağlanmıştır. Bir nevir boşanmaya benzer durum kabul edilerek bunu karısına söyleyen kocanın tekrar aile hayatına devam etmesi bazı şartlara bağlanmıştır.

Bunlar da şöyledir; koca ya bir köleyi serbest bırakacak ya da arka arkaya 2 ay oruç tutacaktır. Bunları yapamıyorsa da 60 fakiri doyuracaktır. Aksi halde zıhar yapan koca bu kefareti yerine getirmedikçe eşi ile karı koca olamayacak yani onunla cinsel ilişkiye girmesi caiz görülmeyecektir.

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler