Geri Dön
Ekonomi1 milyar dolarlık sürdürülebilirlik

1 milyar dolarlık sürdürülebilirlik

İş Bankası, yaklaşık 1 milyar dolar tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi anlaşması imzaladı.

1 milyar dolarlık sürdürülebilirlik

EKONOMİ SERVİSİ - Bankanın, tarihindeki sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyonu olan işlem, 544.7 milyon euro ve 300 milyon dolar tutarında 367 gün vadeli iki dilimden oluşuyor. Banka, böylece, toplamda 964 milyon dolar tutarındaki kredi anlaşmasıyla, geçen yıl mayıs ayında tamamladığı işlemi yüzde 110’un üzerinde bir oranla yenilemiş oldu. İş Bankası tarafından sağlanan kredi, yılın ilk yarısında gerçekleştirilen işlemler arasında özel bankalar içinde en yüksek tutarlı işlem oldu.

İmzalanan kredi anlaşmasında Bank of America ve Abu Dhabi Commercial Bank koordinatör, Standard Chartered Bank ve Bank of America sürdürülebilirlik koordinatörü ve Emirates NBD Bank PJSC ise ajan banka olarak görev aldı. Kredinin maliyeti euro diliminde “Euribor yüzde 2.25”, dolar diliminde ise “Libor yüzde 2.50” oldu. İş Bankası, elektrik tedarikini yenilenebilir kaynaklardan sağlaması ve engelli dostu bankamatiklerin toplam bankamatik sayısına oranının artırması gibi sürdürülebilirlik performans kriterlerine ulaşması durumunda, sendikasyon kredisinin maliyetlerinde iyileşme gerçekleşecek.

‘Güven teyit edildi’

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Gamze Yalçın, 2021 yılında devam eden zorlu piyasa koşullarına rağmen, çok sayıda bankanın katılımı ile toplam 964 milyon dolar tutarında sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesini imzalamış olmalarının, uluslararası piyasalarda İş Bankası’na duyulan güveni bir kez daha teyit ettiğini belirtti.

Yalçın, “Sadece çevresel değil sosyal etkilerimizi de göz önüne alarak belirlediğimiz performans kriterlerimiz ile sorumlu bankacılık anlayışımızı pekiştiriyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ulaştığı 631 milyar TL’lik aktif büyüklüğü ile Türkiye’nin en büyük özel bankası konumunu sürdüren İş Bankası, sağlanan bu kredilerle reel sektörde faaliyet gösteren firmaların dış ticaret işlemlerinin finansmanına destek vererek ülke ekonomisinin gelişimine katkı sağlamaya devam edecektir” dedi.