Geri Dön

1 milyon Rus memur tatil için yola çıkıyor

Rusya İçişleri Bakanlığı kamu çalışanlarının tatil yapabileceği izinli ülkeler arasına Türkiye de eklendi. Bu kararla 1 milyon Rus güvenlik görevlisinin tatil için Türkiye’ye gelmesi bekleniyor

1 milyon Rus memur tatil için yola çıkıyor

Türkiye, 6 milyon Rus turist hedefine sağlam adımlarla ilerliyor. Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsyev, Rus polisi, askeri gibi Rusya İçişleri Bakanlığı mensubu kamu çalışanlarının tatil yapabileceği ülkeler arasına Türkiye’nin alınmasına yönelik karar imzaladı. Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsyev, Türkiye ve Tayland’ı “Rus polis teşkilatı mensuplarının tatil yapmaları yasak olan ülkeler” listesinden çıkardıklarını açıkladı.

Rusya’da İçişleri Bakanlığı çalışanları ve diğer kurumlardaki güvenlik görevlilerinin 2014’te yurt dışına çıkması ve yurt dışında tatil yapması yasaklanmış, ardından güvenlik görevlilerinin sadece eski Sovyet ülkeleri olan Azerbaycan, Ermenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Belarus, Türkmenistan ve Özbekistan’ın yanı sıra Çin, Vietnam ve Küba’ya gitmesine izin verilmişti. Bu kararla Türkiye ve Tayland da izinli ülkeler arasına eklendi.

1 milyon Rus memur tatil için yola çıkıyor

Tatil için engel kalmadı

Rusya İçişleri Bakanlığı çalışanları ve diğer kurumlardaki kamu görevlilerine Türkiye’de tatil engelinin kaldırılmasıyla birlikte 1 milyondan fazla polis için Türkiye’de tatil yapmanın yolu açılmış oldu. Bu yıl, Rusya’dan beklenen 6 milyon turist sayısının Rus polislere Türkiye’de tatil yapma izni verilmesiyle daha da yukarıya çıkması bekleniyor.

1 milyon Rus memur tatil için yola çıkıyor

Rusya ziyaretinde Putin’e önerdi

Kararın arkasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 8 Nisan’daki Rusya ziyareti var. Ziyaret heyetindeki Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e kamu çalışanlarının çıkış yasağının kaldırılması çağrısında bulunmuştu.

Putin, Rusya’nın başkenti Moskova’da gerçekleştirilen Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi’nin 8’inci toplantısında Bağlıkaya’nın önerisini not almıştı. Bağlıkaya toplantıda, Rus yetkililerden, asker, polis ve güvenlik görevlisi olarak görev yapan kamu görevlilerinin, seyahat kısıtlanmasının kaldırılması yönünde taleplerini iletmişti.

Talepleri inceleyeceğini, mümkünse sorunların çözüme kavuşması için hemen adım atılacağının sözünü veren Putin, dün imzalanan kararla bu yasağı kaldırdı.

Türkiye'nin günlük corona virüs tablosu ( 24 Eylül 2020 )Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüste son durumu paylaştı. Türkiye’de son 24 saatte 113 bin 317 Covid-19 testi yapıldı, 1721 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 74 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti, ağır hasta sayısı 1573 oldu. 1241 kişinin Kovid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 271 bin 964'e yükseldi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber