Geri Dön

1 trilyon dolar nasıl bir şey?

1 trilyon doların gerçekte nasıl görüneceğini hiç merak ettiniz mi? Banknotlar yanyana dizi-lince ortaya bakın ne çıkıyor

1 trilyon dolar nasıl bir şey?

ABD başta olmak üzere dünya genelindeki bütün ülkeler, kriz döneminde ekonomilerini canlandırmak adına milyarlarca dolar harcadı. Harcanan paralar için milyar dolarlar telaffuz edilirken, fiziki anlamda bu kadar paranın nasıl bir şey olduğunu göz önüne getirdiniz mi hiç?
CNBC’de, ABD Darphanesi’nden alınan resmi ölçülerle, 1 trilyon doların gerçekte nasıl görüneceğine yönelik bir foto analiz yayımlandı.
İşte o analiz:

2008 yılında Amerikan vatandaşlarına maksimum bin 200 dolarlık vergi indirimi yapıldı. Bin 200 dolar birer dolarlık banknotlar halinde üst üste konulduğunda uzunluğu iPhone’dan biraz daha fazla

BRK’nin tek hissesi: 90 bin dolar
Warren Buffett’in sahip olduğu Berkshire Hathaway holding tek bir hissesinin değeri 90 bin dolar. 1 dolarlık banknotlar halinde üst üste konulduğunda 9,2 metre yüksekliğe çıkıyor. ABD’de bir elektrik direğinin uzunluğu 12 metre.

AIG’nin ikramiye ödemesi 165 milyar dolar
Yatırım bankası Lehman Brothers’ın iflasının ardından, ABD hükümetine iflas başvurusunda bulunan sigorta şirketi American International Group (AIG), küresel kredi krizinden önce, çalışanlarına 165 milyar dolar ikramiye dağıttı.

Bu meblağ, 100 dolarlık banknotlarla üst üste koyulduğunda, ABD’nin başkentinin simgesi olan Washington Anıtı uzunluğunu geçecek şekilde, tam 180 metre yüksekliğe ulaşıyor.

AIG’nin 165 milyar dolarlık ikramiye ödemesi 1 dolarlık banknotlarla üst üste dizildiğinde ise, yaklaşık 20 bin kilometrelik bir yüksekliğe ulaşılıyor ve en üste koyulan paranın atmosferin ikinci büyük tabakası stratosfere değebileceği tahmin ediliyor.

Bill Gates’in net mal varlığı: 40 milyar dolar
2009’da 40 milyar dolarlık net mal varlığı ile birinci sırada yer alan Bill Gates’in mal varlığı 1 dolarlık banknotlarla yan yana dizildiğinde, 4 bin 368 km’lik bir uzunluğa ulaşıyor. Bu uzunlukta neredeyse Miami ile Seattle arasındaki mesafeye denk geliyor.

Madoff dolandırıcılığı: 50 milyar dolar
Tarihin en büyük dolandırıcılık oyununa imza atan, ABD’li yatırım danışmanı Bernard Madoff, bünyesindeki yatırımcılarının yaklaşık olarak 50 milyar dolarını dolandırdı. Bu miktar 100 dolarlık banknotlar halinde, taşınacak olsaydı 33,5 büyük kamyonun kullanılması gerekecekti.

AIG’nin kurtarılması için harcanan para: 173 milyar dolar
Küresel kriz sürecinde, ABD’li yatırım bankası Lehman Brothers’ın batışına izin veren Washington hükümeti, benzer sıkıntılar içinde olan ülkenin en büyük sigorta şirketinin de aynı kaderi yaşamaması için American International Group’a toplam 173 milyar dolar aktardı.

Bu Washington hükümetinin ekonomiyi canlandırmak için harcadığı toplam paranın küçük bir kısmına denk gelse de 100 dolarlık banknotların bir araya getirilmesiyle oldukça ağır bir para yığını oluşturuyor.173 milyar dolar toplamda 4 Boeing 747-8 modelinin ağırlığına, yani 485 tona denk geliyor.

XOM piyasa değeri: $345,82 milyar
ABD’nin en değerli şirketi Exxon Mobil’ın piyasa değeri 345 milyar dolar. Bu miktar 100 dolarlık banknotlar halinde Amerikan futbolunun oynandığı bir sahayı kaplayacak şekilde dizildiğinde 8,7 metre bir yükseklik meydana gelecekti.

Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı: 700 milyar dolar
ABD’nin mali sistemini düzenlemek için yürürlüğe konulan 700 milyar dolarlık Sorunlu Varlıkları Kurtarma Programı (TARP) benzersiz büyüklüğü nedeniyle şiddetli şekilde eleştirilmişti. Bu miktar 100 dolarlık banknotlar şeklinde bir araya getirilmek istendiğinde bunun için araçların nakliyesinde kullanılan 62 vagonlu bir trene ancak sığabilecekti. 48 km hıza giden bu trenin yanınızdan geçmesi ise tam olarak 1 dakika 12 saniye sürecekti. Banknotlar bir dolar olsaydı yanınızdan geçmesi 1 saat 52 dakikayı bulacaktı.

1 trilyon dolar nasıl bir şey

1 trilyon dolar
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) satın aldığı Hazine Kağıtlarını almak için harcadığı paralar dahil olmakla birlikte, Washington hükümetinin ekonomiyi canlandırmak için yaklaşık 1 trilyon dolarlık harcama yaptığı tahmin ediliyor.

Bir dolarlık banknotların yan yana dizilmesiyle, bu kadar para toplam 109 bin 219 km’ye uzanıyor ve aynı zamanda bu paralarla dünyanın etrafı tam 2,72 kez çevrelenebiliyor.

1 trilyon dolar nasıl bir şey

S&P 500 endeksinde iki yıllık kayıp: 6,27 trilyon dolar
Niagara Şelalesi en hızlı 2 milyon 831 bin 685 m3 ‘lük bir hızla akıyor. S&P 500 endeksinde 2007 yılı Ekim ayı ile 31 Mart 2009 arasındaki 6,27 trilyon dolarlık değer kaybı, bozuk paralarla anlatılacak olsaydı, bu miktarın Niagara Şelalesi’nin tepesinden aşağı dökülmesi tam olarak 1 saat 59 dakika 22 saniye sürerdi. Çıkardığı ses kulakları sağır edecek olsa da görüntü izlemeye değerdi.

1 trilyon dolar nasıl bir şey

ABD’nin 2009 yılı ulusal borcu: 11 trilyon dolar
ABD Hazine Bakanlığı’nın 26 Mart 2009’da yayımladığı verilere göre, ülkenin 11 trilyon dolar borcu bulunuyor. Bu, miktar 1 dolarlık banknotlarla üst üste dizildiğinde, dünyanın en yüksek binası olarak adlandırılan eski adıyla Burj Dubai’nin yüksekliğine eşit hale gelebiliyor. Yaklaşık 818 metre yükselen para yığını, ABD’nin simgesi Empire State Binası’nın yüksekliğini nerdeyse ikiye katlıyor.

12

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan belediyelerin bağış kampanyasıyla ilgili açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları ile video konferans toplantısında konuştu. Erdoğan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem sloganıyla bir yardım kampanyası başlattık. Toplanan paralar gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilerek onlara dağıtılacaktır. Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu ana bu kampanyalar sadece devletimizin, cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber