Geri Dön

‘100 milyon dolar’a okeye dördüncü geldi

Türk oyun firması Peak Games, okey ve kart oyunları bölümünü ABD’li dev Zynga’ya 100 milyon dolara sattı. Farmville ve pokerle bilinen Zynga, Türkiye’de ofis açacak. Firmanın CEO’su da satın almadan memnun

‘100 milyon dolar’a okeye dördüncü geldi

Okey ve kart oyunlarıyla öne çıkan Türk teknoloji şirketi Peak Games, Farmville gibi oyunların yapımcısı ABD’li oyun devi Zynga ile 100 milyon dolarlık anlaşma imzaladığını duyurdu. Peak Games, bu anlaşma çerçevesinde kart ve okey oyunları stüdyosunu ABD’li firmaya devredecek. Devir kapsamında Peak Games’in anlaşmaya konu olan stüdyosunun geliştirdiği oyunlar ve personeli Zynga’ya geçecek, ABD’li şirket Türkiye’de ofis açacak.

Peak Games’e daha önce Berlin merkezli Earlybird Venture Capital, Antwerp ve Hummingbird Ventures da yatırım yapmıştı. Zynga firmadaki dördüncü yatırımcı oldu.

Peak Games Strateji Direktörü Ömer İnönü, anlaşmanın ayrıntılarını basın toplantısıyla açıkladı. Halihazırda ABD pazarında en büyük 10 oyuncudan biri olduklarını belirten İnönü, geliştirdikleri Toy Blast oyununun şu anda Amerika’nın en fazla gelir yaratan 10 oyunundan biri olduğunu söyledi.

Ofis açacak...

Dünyanın en büyük mobil oyun şirketi olma amacıyla yola çıktıklarını dile getiren İnönü, anlaşmanın sadece bir hisse satışı olmadığını vurguladı. Ömer İnönü, “Bundan sonra Toy Blast, Toon Blast ve benzer teknolojileri büyütme amacıyla ABD’li oyun şirketi Zynga ile bir anlaşma imzaladık. 100 milyon dolar değerindeki anlaşma kapsamında şirketimizin kart ve okey oyunlarını geliştiren stüdyosunu ve o stüdyo tarafından geliştirilen oyunları devredeceğiz. Stüdyo bundan sonra Zynga çatısı altında devam edecek. Türkiye ve teknoloji ekosistemi açısından bu önemli bir haber. Türk geliştiricilerine 100 milyon dolarlık yatırımın yapılıyor olması sevindirici. Bu yatırım bize hedeflerimize ulaşmada büyük yarar sağlayacak” diye konuştu.

Paylaşılan bilgilere göre, temmuz ayından bu yana devam eden görüşmeler sonrası devir işleminin tamamlandığı oyun devi Zynga, Türkiye’de ofis açacak.

Zynga’nın CEO’su memnun

Satın alma sonrasında Bloomberg’e konuşan Zynga CEO’su Frank Gibeau, Peak Games’ten satın aldıkları işin karlı olduğunu ve gelirlerini artıracağını söyledi.

Bu, geçen yıl firmanın kurucusu Mark Pincus’un yerine gelen Gibeau’nun görev süresi boyunca yaptığı en büyük satın alma oldu. Gibeau, yeni turnuvalar ve diğer etkinlikler sayesinde yeni oyuncuları çekmeyi başardıklarını belirterek, popüler Zynga Poker’den elde edilen mobil gelirlerin son üç çeyrekte yüzde 78 sıçradığını söyledi. Şirket, analistlerin projeksiyonlarını geçerek 224 milyon dolarlık gelir açıkladı.

Zynga, ABD San Francisco merkezli video oyunları yapan bir şirket. 2007 yılında Mark Pincus tarafından kuruldu. FarmVille, CityVille, Poker gibi oyunların yaratıcısı. 2011 yılında halka arz olmuştu.

ABD’de ilk 10’da...

Peak Games, 2010 yılında mobil oyun geliştiricisi Sidar Şahin tarafından kuruldu. Toy Blast ve Toon Blast gibi puzzle oyunlarını 500 milyon oyuncu oynuyor. Bu oyunlar ABD’de her ay 3 milyon kullanıcı kazanıyor. Firmanın yüzde 99’unu yurtdışından elde ettiği cirosunun yüzde 70’lik kısmını ABD’deki gelirleri oluşturuyor. Gelir ve kullanıcı bazında mobil oyun pazarında ABD’de ilk 10’da yer alıyor. Peak Games’in Toy Blast isimli oyunu, dünyanın en büyük oyun pazarı olan ABD’nin en çok oynanan 10 oyunu arasında yer alıyor. Peak Studio, Spades Plus ve Gin Rummy Plus ve popüler Türk oyunu 101 Okey Plus gibi oyunlar geliştiriyor. Zynga’nın oyun portföyü genişleyecek.

Kırıkkale’de trafik kazasıKırıkkale’de hızını alamayan bir otomobil, kırmızı ışıkta bekleyen başka bir otomobile çarpması sonucu sürücü ağır yaralandı. İtfaiye ve sağlık ekipleri sürücüyü sıkıştığı yerden kurtarmak için zamanla yarıştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber