Geri Dön
Ekonomi100 milyon $ yatırımla Şile’de ‘Konak’layacak

100 milyon $ yatırımla Şile’de ‘Konak’layacak

Ekşioğlu Group İmsa İnşaat, Anadolu yakasının turizm merkezi olan Şile’de 100 milyon dolara 104 konak ve bölgenin ilk AVM’sinin yer aldığı Kilia Konakları’nın inşaatına başladı.

100 milyon $ yatırımla Şile’de ‘Konak’layacak

İstanbul’un en köklü inşaat firmalarından biri olan Ekşioğlu Group İmsa İnşaat markasıyla rotayı Şile’ye çevirdi. Firma toplamda 100 milyon dolarlık yatırımla Kilia Konakları projesinin altına imza atacak.
Ekşioğlu Group İmsa İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı İmdat Ekşi, Şile’nin şimdiye kadar yeterli yatırımları çekemediğini belirterek, “Biz buraya inandık ve ilçenin en büyük yatırımını yapmaya karar verdik” dedi. Projenin Şile’ye büyük bir ivme katacağını dile getirten İmdat Ekşi, “Kilia Konakları için 100 milyon dolar yatırım yapacağız” diye konuştu.
İnşaat devam ediyor
İmdat Ekşi, projenin en önemli özelliklerinden birinin inşaatının çoktan başlamasını göstererek, şu bilgileri verdi:
“Projemiz toplamda 5 adadan oluşuyor. 1 adada AVM yer alıyor. 104 adet tripleks konaktan 25 konağın temellerini attık. 11 tane konağın kabasını bitirdik. İlk adadaki evleri 24 ayda bitirmeyi planlıyoruz ama erken teslim yapabiliriz.”
Şile’nin sanıldığı gibi İstanbul’a uzak olmadığını ifade eden İmdat Ekşi, şunları söyledi:
Kesişim noktası...
“İnşaatı devam eden 3. Köprü yolu Şile’den geçiyor. Ayrıca Karadeniz sahil yolunun bağlantıları ile İzmit Körfezi bağlantısının buradan geçmesi bölgeyi bir kesişim yeri yapacak. Böylece Şile ve Kilia Konakları merkezi bir konumda yer alacak. Yeni otoban süreyi oldukça kısalttı. 40 dakikada İstanbul’a ulaşılıyor.”
Şile’nin merkezinde bulunan ve kenti kuşbakışı gören Kilia Konakları, lokasyonuyla dikkat çekiyor. 83 bin dönümlük arazi üzerine kurulu olan Kilia Konakları’nda 104 adet tripleks konak ve 20 bin dönümlük arazide yer alan AVM bulunuyor. Brüt metrekareleri 300 ila 500 metrekare arasında değişen konakların lansmana özel satış fiyatları ise 650 bin dolar ila 2 milyon dolar arasında değişiyor.

Şile’nin ilk AVM’si

Şile’nin ilk AVM’si olacak Kilia Park AVM Haziran 2015’te açılıyor. 13 bin metrekarelik kiralanabilir alandan oluşan AVM’nin içerisinde yiyecek, giyecek ve teknoloji mağazaları bulunuyor. Toplamda 80 mağazanın bulunacağını belirten İmdat Ekşi, AVM’de bowling salonu ve sinema salonlarının yer alacağını söyledi.

Arsa fiyatları arttı

İnşaata başlamadan önce 150-200 lira olan arsa fiyatlarının 500-600 liraya yükseldiğini dile getiren İmdat Ekşi, “Burada 650 bin dolara sattığımız evlerin fiyatları bittiğinde 2 kat artacak. Biz bu gelişimi görebiliyoruz. konut alanlar çok iyi kazanacak” dedi.


Yabancı fonlar istiyor
İmdat Ekşi, projenin lansmanını mayıs sonunda yapacaklarını belirterek, ön talep topladıklarını söyledi. Bu süreçte yabancıların da özellikle AVM ile ilgilendiklerini vurgulayan Ekşi, “Yabancı fonlar ilgileniyor. AVM’ye bakmaya gelenler konakları almak istiyor. Resmi satışlara başlayınca bunları değerlendireceğiz. AVM’yi profesyonel bir şirket aracılığıyla işleteceğiz ama cazip bir teklif gelirse satabiliriz” diye konuştu.

Yapı Fuarı’nın bu yılki konuğu Güney Kore

Yıllardır yapı sektörünün uluslararası zirvesi olan Yapı Fuarı - Turkeybuild İstanbul, 6-10 Mayıs 2014 tarihleri arasında Tüyap -Büyükçekmece’de düzenlenecek.
Türk yapı sektörünün ve bölgenin en büyük buluşması olan fuarın Konuk Ülke Projesi’nde bu yıl Güney Kore ağırlanıyor. Fuar sırasında YEM Fuarcılık’ın, Güney Kore Konsolosluğu ve DEİK / Türk-Güney Kore İş Konseyi işbirliği ile gerçekleştireceği “Güney Kore-Türkiye İnşaat Forumu”, küresel inşaat sektöründe büyük bir güç haline gelen Güney Kore ile Türk inşaat sektörünün Asya, Afrika ve Orta Doğu’da yapabilecekleri işbirlikleri için çok önemli bir platform oluşturacak.
Yeni işbirliği...
YEM Fuarcılık Genel Müdürü Burcu Başer, Güney Kore ile Türkiye yurtdışı müteahhitlik sektörü arasında kurulacak işbirliğinin, küresel düzeyde rakipsiz bir güç birliğine dönüşme potansiyeli taşıdığı söyledi. Güney Kore’nin son dönemde Türkiye’deki inşaat ve yapı malzemeleri alanlarında kurdukları ortaklıklarla, Ortadoğu ve Orta Asya’da yaptığı projelerle de dikkatleri üzerine çektiğini belirten Başer, “İki ülke arasında imzalanan anlaşmayla firmaların Güney ve Güneydoğu Asya'da, Orta Doğu’da, Kuzey Afrika ve Orta Asya ülkelerinde büyük projelere imza atabilecekleri öngörülüyor” dedi.

100 milyar $’lık iş hacmi oluştu
Türk müteahhit firmaları, yurtdışında 1972 yılından 2013 yılı sonuna kadar 103 farklı ülkede 274,1 milyar dolar değerinde 7 bin 371 proje üstlendi. Güney Koreli müteahhitler ise 1961 yılından bu yana yurtdışında 130 farklı ülkede 492,5 milyar dolarlık 7.500 proje üstlendi. Güney Kore ile Türkiye müteahhitlerinin yurtdışı pazarlarda 40-50 yıldaki projelerin toplamı 766 milyar dolara ulaşıyor. Güney Kore 2012’de 64,8 milyar dolar, Türkiye 2013’te 31,3 milyar dolarlık yurtdışında proje gerçekleştirdi. İki ülkenin yurtdışı müteahhitlikte yıllık yaklaşık 100 milyar dolarlık iş hacmine ulaştığını gösteriyor.

Ofisleri peşin alanlar için yüzde 20 indirim yapıyor

İstanbul’un yeni Maslak’ı olarak anılan Basın Ekspres Yolu üzerinde Kuyumcukent Gayrimenkul Yatırımları KUYAŞ tarafından hayata geçirilen Vizyon Park projesi, son ofis ve atölyeler için yeni bir kampanya sunuyor. Yüzde 90 doluluk oranına ulaşan projede, kalan birimler için peşin alımlarda yüzde 20 indirim yapılıyor. Projede 15 ofis, 35 atölye ve 9 dükkan için özel olarak hazırlanan kampanyada, 60 ay vade ve peşin alımlarda yüzde 20 indirim uygulanıyor.

106 bin dolara ofis satıyor
Toplam 7 blok ve 807 birimin yer aldığı İstanbul Vizyon Park projesinde, 38 ile 170 metrekare arasında değişen son ofislerin fiyatları 106 bin dolardan başlıyor. Tavan yükseklikleri 5,70 metreye kadar çıkan çok amaçlı atölyelerin net metrekare birim fiyatları 2 bin 800 dolar, dükkanların metrekare fiyatları ise 3 bin 197 dolardan başlıyor.

Bayrampaşa’nın ‘Paşa’sında 24 ay sıfır faiz uygulanıyor

İstanbul’un en büyük ilçelerinden biri olan Bayrampaşa’da, Mutlu, Mes Turkuaz ve Bauman İnşaat’ın hayata geçirdiği Pashador projesinde daire sahibi olmak isteyenlere, yüzde 10’u peşin olmak üzere 24 aya kadar sıfır faizli ödeme seçeneği sunuyor.
Toplam 70 bin metrekarelik inşaat alanında 10 bin metrekarelik yeşil alanı bulunan ve 14 katlı 190 adet daireden oluşan Pashador projesinde, spor alanlarından çarşıya, kafeteryalardan dinlenme alanlarına, açık ve kapalı geniş otoparklardan Türk hamamı ve yüzme havuzlarına kadar uzanan zengin yaşam olanakları yer alıyor. Bölge standartlarının üzerinde inşaat kalitesi ve işçilikle gerçekleştirilen projede 1+1’den 4+1’e kadar daire alternatifleri yer alıyor. Proje özellikle ferah ve geniş konut arayışı içinde olanlar için ideal bir seçim olarak da ön plana çıkıyor.

Haliç’e bakıyor
Bayrampaşa’nın gelişimine önemli bir katkı sunması beklenen Pashador projesi eski Edirne asfaltı üzerinde Bereç mevkiinde yer alıyor. E-5 karayolu ile bağlantı halinde, havaalanına çok yakın mesafede ve metroya komşu olarak planlanan Pashador’un bir tarafında Marmara Denizi’ne doğru uzanan altın boynuz Haliç, diğer tarafında ise İstanbul’un eşsiz güzelliklerinden biri olan Adalar manzarası bulunuyor.

54 daire için Dubaili fonla ön anlaşma yaptı

Özyurtlar İnşaat tarafından Gürpınar’da inşa edilen ve üst gelir grubuna hitap eden ilk konut projesi olan 1Coastal City’nin ilk tanıtımı Dubai IPS Fuarı, Kuveyt Emlak Fuarı ve Abu Dabi Cityscape’de gerçekleşti. Üç blokta 208 daireden oluşan proje fuarda Arap yatırımcılardan büyük ilgi görürken, 54 dairenin satışı için ön anlaşmaya varıldı.
1CoastalCity için Cityscape Fuarı’nda özel bir tanıtım yaptıklarını belirten Özyurtlar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Özyurt, yapılan anlaşmanın Türkiye’nin ilgi odağı olduğunu gösterdiğini söyledi.
Projede 1+1, 2+1, 3+1, 4+1 ve Penthouse daireler bulunurken, 1+1 dairelerin fiyatı 169 bin liradan başlıyor.

Yüzde 1 KDV’li evlerde 2. etap satışları başladı

Karden İnşaat tarafından Esenyurt’ta hayata geçirilen Sembol İstanbul projesinin inşaatı hızla devam ediyor. Karma konsepte sahip projede 1066 daire, 554 ofis ve 44 dükkan yer alıyor. Projede birbirinden farklı tiplerde 1+0, 1+1, 2+1 ve 3+1 daire tipleri bulunuyor.
İkinci etap satışlarının 95 bin liradan başlayan fiyatlarla yapıldığı Sembol İstanbul’da yüzde 1 KDV uygulanıyor. Aralık 2015 tarihinde tamamı teslim edilecek projede geliştirilen ödeme sistemi ile 30 ay vadeli ödeme planı sunuluyor.

‘Konut kredisinde faizler düşürülmeli’

Yerel seçimler sonrası ekonomideki hareketliliğin inşaat sektörüne yansımasına karşın, bankaların konut kredisi faiz oranlarında indirime gitmemesi sektörde motivasyon kaybına yol açıyor. Bahar hareketliliğinin devam etmesi için bankaların bu sürece dahil olmasını ve konut kredisi faizlerini düşürmesi gerektiği belirten Uzaltaş AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Pala, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun faiz oranlarında değişikliğe gitmeme kararının bankaların yüksek konut kredisi faizine devam edeceğinin göstergesi olduğunu söyledi.

4 şirketiyle birlikte dev fuarda yer alacak

Hazır yapı alanında faaliyet gösteren Hekim Holding, 6-10 Mayıs 2014 tarihlerinde TÜYAP Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek 37. Yapı Fuarı’na Prefabrik Yapı A.Ş., Özge Yapı A.Ş., Hebo Yapı A.Ş. ve Hekim Yapı A.Ş. ile katılacak.
Hekim Holding Yönetim Kurulu Üyesi, İdari ve Mali İşler Başkan Yardımcısı Aydan Hekim, grup şirketlerinin bulundukları sektörde öncü olmalarının getirdiği sorumlulukla Yapı Fuarı’nda sektöre yön gösteren yenilikçi ürünlerini sergileyeceklerini söyledi.
Aydan Hekim, “90 ülkeye ihracat yapıyoruz ve referanslarımız arasında dünya markaları bulunuyor” diye konuştu.

İnanılmaz UFO görüntüleri sızdırıldı! Pentagon doğruladıGizli Pentagon araştırması kapsamında elde edilen inanılmaz görüntüler dünyayı şoka uğrattı. Sızdırılan görüntülerde, UFO'ların Donanma destroyer USS Russell üzerinde uçtuğu görülebiliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler