Geri Dön
Ekonomi140 ülkeye ihracat yapıyor

140 ülkeye ihracat yapıyor

Çelik profil üreticisi Kocaer Çelik, 533 milyon dolar satış hasılatı ve 393 milyon dolar ihracatla Ege’de en fazla çelik profil ihracatı yapan firma konumuna yükseldi. Kocaer Çelik Genel Müdürü Tolga Demirkıran, “2021’de hem demir - çelikte, hem de çelik profilde birincilik ödülü aldık. İstanbul Sanayi Odası’nın Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu araştırmasında, özel sektör sıralamasında 96’ncı, dışsatımda 62’nci sıradayız. Altı kıtada 140 ülkeye ihracat yapıyoruz” dedi.

140 ülkeye ihracat yapıyor

 

ENGİN UĞUR AĞIR - 85 bin metrekaresi kapalı olmak üzere, toplam 280 bin metrekare alanda faaliyet gösterdiklerini, 1000’e yakın çalışanla Türkiye’nin çelik profil segmentindeki en büyük firmalardan biri olduklarını belirten Demirkıran, Aliağa’daki ilk fabrikanın 1996’da üretime başladığını, 2008’de orta kesit, 2017’de de hafif kesit ürünlerin üretildiği fabrikaları devreye aldıklarını ifade etti. Demirkıran, şu bilgileri verdi:

“Yıllık 800 bin ton çelik profil kapasitesine ulaştık. Ürün portföyümüze ilave ettiğimiz katma değerli ürünler ile 12 binin üzerinde ve 60’a yakın farklı kalitede kimyasal kompozisyon içeren çeşitli cins, ebat ve kalınlıklarda ürünlerimizle, segmentinde Türkiye’nin en büyük kapasiteye sahip çelik profil üreticilerden biri konumundayız. Enerji nakil hattı, güneş enerjisi altyapısı, yapısal çelik, ulaşım, madencilik, tünel, gemi inşa, tarım, makine imalat ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteriyoruz.”

140 ülkeye ihracat yapıyor

Demirkıran, Kocaer Çelik’in bağlı ortaklığı Mymetal’in İngiltere’de kurulu bir şirket olduğunu, 2015’ten bu yana satış, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini sürdürdüğünü belirtti. Demirkıran, “Mymetal, şirket ürünlerinin İngiltere pazarına sunulmasında rekabet avantajı sağlamakta. Şirket Mymetal’in İngiltere’deki depoları vasıtası ile ürünlerini İngiltere ve İrlanda’daki müşterilerine kısa sürede teslim edebilmekte” diye konuştu.