Geri Dön
Ekonomi19 bin ton gıdayı israftan kurtardı

19 bin ton gıdayı israftan kurtardı

Gıda israfını engelleme konusunda çalışmalar yürüten sosyal girişim Fazla Gıda, son dört yıl içinde 19 bin ton gıdayı atık olmaktan kurtardığını açıkladı

19 bin ton gıdayı israftan kurtardı

Aylin Rana Aydin - Dünyada her yıl 1.3 milyar ton gıda atığı oluşuyor. Bunun ekonomik maliyeti ise yaklaşık 1 trilyon dolar. Dünyada üretilen gıdaların yüzde 30’u israf edilirken Türkiye’de ise israf yüzde 40. Türkiye’deki gıda israfının ekonomik değeri yıllık 300 milyar TL’yi buluyor.

Gıda israfının yüzde 60’ı ise engellenebilir durumda. Teknoloji tabanlı bütüncül atık yönetimi çözümleri üreten sosyal girişim Fazla Gıda, gıda israfını engelleme çalışmaları yürütüyor. Fazla Gıda’nın öncelikli hedefi 2030’a kadar gıda israfı kaynaklı karbon salınımını yüzde 50 azaltmak.

Fazla Gıda Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, son 4 yılda Fazla Gıda’nın partnerleriyle birlikte 19 bin ton gıdanın kurtarılmasını sağladığını söyledi. Bu sayede 63 bin tonun üzerinde karbon emisyonu önlenirken, 100 milyon TL değerinde gıdanın ekonomiye geri kazandırıldığını belirten Silahlı, “Yaptığımız bağış operasyonları sayesinde 1.1 milyon ihtiyaç sahibine düzenli gıda yardımı yapıyoruz. Bunun haricinde gıdaların bir kısmını yeniden satış modülümüz ile ekonomiye geri kazandırdık, bir kısmının yeme, geri kalanını da biyogaz tesislerinde elektrik enerjisine dönüştürülmesini sağladık” diye konuştu.

Tüketiciye özel uygulama

‘Fazla’ isimli tüketici uygulaması lanse ettiklerini de belirten Silahlı, “Bu uygulama sayesinde işletmeler taze ürettikleri ancak gün içerisinde satamama riski gördükleri ürünlerin uygulama üzerinden tüketicilere indirimli ön satışını yapıyorlar. Belirlenen saatlerde tüketiciler işletmeye giderek gıda paketini alıyor. Böylece işletmeler belki de çöpe atacakları gıdalardan ek bir ekonomik gelir elde ediyor, tüketiciler de indirimli yemek yeme şansı yakalamış oluyor” dedi.

Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na TÜİK tepkisi
Rusya kritik tarihi açıkladı! Dünya bu ana kilitlendi
Omicron izin vermedi: Bunu özleyeceğiz
Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Trabzonspor'da Cornelius şoku! Kafası yarıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler