Geri Dön
Ekonomi2.2 milyon dosyada yüzde 70 anlaşma

2.2 milyon dosyada yüzde 70 anlaşma

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı (TOBB) Rifat Hisarcıklıoğlu, ara buluculuk sisteminin yargının yükünü hafiflettiğini ve toplumsal barışa katkı sağladığını söyledi.

2.2 milyon dosyada yüzde 70 anlaşma

 

Gaziantep Genç Girişimciler Odası (GAGİAD) ev sahipliğinde TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi iş birliğinde “Hukuk  Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Sempozyumu” düzenlendi.

Programa katılan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, aşırı dosya yükü sebebiyle yargı sisteminin yavaş işlemesinin hep şikayet konusu olduğunu ve alternatif çözümler üretilmesi gerektiğini belirtti. TOBB’un bu işe sahip çıkması sonucunda iş ve işveren  uyuşmazlıklarında, daha sonra ticari davalarda ve son olarak da tüketici davalarında ara buluculuğun zorunlu hale geldiğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

‘İki taraf da mutlu’

“Doğru olan da buydu. Bu sistemin kullanımı her geçen gün arttı. Ara buluculuk merkezlerine gelen dosya şu anda 2.2 milyon. Eğer bu sistemi biz kurmasaydık bu dosyaların hepsi mahkemelerde olacaktı. Dava süreçleri 4 yıldan 5 yıla çıkacaktı. Bu 2.2 milyon dosyanın yüzde 70’i anlaşmayla bitti. Yani sulhla bitti, rızayla bitti. Eskiden mahkemeyi kaybeden ‘bana haksızlık yapıldı’ derdi ve hakkını helal etmezdi. Şimdi yüzde 70’i rızayı alıyor, karşılıklı birbiriyle helalleşiyorsunuz, iş bitiyor.”

Hisarcıklıoğlu, adalete erişimin de hızlandığına dikkati çekerek, “Mahkemeden karar çıktığında her seferinde bir taraf mutlu bir taraf mutsuzdu. Ara buluculuk sisteminde iki taraf da mutlu, mutsuz olan yok. İki tarafın da rızası var ve yıllarca davalar sürmüyor. İnsanlar zaman kaybından, maddi anlamda kendilerini yıpratan uzun süreçlerden, yargı sistemimizi önemli bir iş yükünden kurtardı. Böylece mağduriyetler azaldı, adalet duygusu da güçlendi. Dolayısıyla ara buluculuk toplumsal barışa da katkı sağladı” dedi.

Uyuşmazlıkların çözümünde her türlü desteği verdiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, şu ana kadar 30 odada bu merkezlerin hayata geçtiğini, 17 odada ise çalışmalar devam ettiğini ve ara buluculuğa ilişkin pek çok eğitimler düzenlediklerini ekledi.

Elektrik faturalarında yeni dönem! Bakan Dönmez duyurdu
Antalya'yı fırtına vurdu! Uyarı üstüne uyarı geldi
Gündem olan düğünle ilgili damat konuştu: 'Eşim istemedi...'
Slovakya’da 3. doz aşı yaptıranlara para verilecek
Erdoğan'dan Müşterek Kuvvet Komutanlığı'na ziyaret
‘Bitrota’ soruşturmasında yeni gelişme! İstanbul'a getirildi
Son dakika... İran'ın savaş gemisi battı!
Tarihi Galatasaray - Fenerbahçe derbisinde tam 7 gol! 8 dakikada hat-trick yaptı
Türk-İş'ten asgari ücret mesajı! Bu rakamın altında...
Feci kaza! 'Çalıştıkları hastaneye cenazeleri gitti'
Almanya'da Serdar Dursun patlaması! 'Frankfurt için bir şans'
Bu görüntüler İstanbul'dan! ‘Cansiperane vaziyette görev’
İrem Derici'ye nazar değdi! 'Ölü gibi yatıyorum'
Boşandılar ama kopamadılar! Merve ile Gürhan...
Yeni yıl için kurumsal hediye önerileri

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler