Geri Dön

2 bin 841 Uber aracı trafikten men edildi

İstanbul’da taksicilerle ölümlü kavgalara dahi yol açan Uber krizi, TBMM’ye kadar uzandı. Hem taksici hem Uberciler çok sayıda kişi Meclis’e yoğun şikayette bulundu.

2 bin 841 Uber aracı  trafikten men edildi

Meclis, konuyu İçişleri Bakanlığı’na iletti. İçişleri Bakanlığı ise mevzuat düzenlemelerini işaret ederek, denetim sonuçlarını açıkladı. Buna göre, Ocak 2018’den bugüne kadar Ubercilere 67 milyon 741 bin 156 TL ceza kesilirken, 2 bin 841 araç trafikten men edildi. Uber hizmetinden yararlanan yolculara da, 7 milyon 749 bin 774 TL ceza uygulandı. Milyonlarca liraya ulaşan cezalar, ne Ubercileri ne de bu sistemden hizmet alan yolcuları durduramadığı ortaya koydu. İçişleri Bakanlığı, sorunun Ubercilerin aldığı, “Turizm Servis Güzergâh İzin Belgesi”yle İstanbul’da şehir içerisinde herkesi tarifesiz yolcu olarak taşımasından kaynaklandığını belirtti. TBMM, Uber krizinin kanuni düzenleme ile çözüm gerektirdiğini kaydetti.

Çözüm istiyorlar

Milliyet’in edindiği bilgiye göre, onlarca taksici ve Uberci, TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvurarak yaşadıkları sorunun çözüme kavuşturulmasını istedi. Taksiciler, Uber taşımacılığına son verilmesi, Uberciler de yaptıkları işin hukuki zemine oturtulması için yasa değişikliği talebinde bulundu. TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Belma Satır, bu başvuruları işleme alarak konuyu İçişleri Bakanlığı’na iletti.

İçişleri Bakanlığı ise kısa bir süre önce TBMM’ye gönderdiği yazıda, sorunun boyutlarının anlaşılması için mevzuat düzenlemelerine yer verdi. İçişleri Bakanlığı, izin ruhsatı almadan belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yolcu taşıyan kişiye 5 bin 10 TL ceza ve araca iki ay trafikten men cezası verildiğini belirtti. Bakanlık, alınan izin ve ruhsatta belirtilen faaliyet dışında taşımacılık yapanlarada 2 bin 18 TL ceza ve aracada bir ay trafikten men cezası verildiğini kaydetti.

Bakanlığın gönderdiği yazıda, “Uber firmasının sistemine araç kayıt ederken istemiş olduğu, D2 ve Turizm Güzergâh İzin Belgesi, Uber sistemine kayıtlı araçlara şehir içerisinde bir noktadan bir noktaya tarifesiz yolcu taşıma hakkı vermemektedir” denildi.

Yasa gerekiyor

Milyonlarca liraya ulaşan ceza tablosu, ne Ubercileri ne de bu sistemden hizmet alan yolcuları durduramadığını ortaya koydu. Dilekçe Komisyonu, Uber krizinin kanuni düzenleme ile çözüm gerektirdiğini kaydetti. Komisyon, “Gereği Düşünüldü: Dilekçe ve ilgili kurumun yazısı üzerinde yapılan inceleme sonucunda, muhtelif kanunlarda değişiklik veya bazı alanlarda yeni yasal düzenlemeler yapılmasının istendiği anlaşılmıştır” diyerek dilekçenin görüşelemeyeceğini, ancak toplumsal yarar görülen dilekçelerin bir örneğinin Cumhurbaşkanlığı’na ve milletvekillerine gönderildiğini bildirdi.

Karabük'te iki kazada 7 kişi yaralandıKarabük'te meydana gelen iki ayrı trafik kazasında 7 kişi yaralandı. Ambulansla Karabük Üniversitesi Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan yaralının hayati tehlikesinin bulunduğu öğrenildi

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber