Ekonomi 200 milyon euro’luk Fransız şarabı çöpe gitti

200 milyon euro’luk Fransız şarabı çöpe gitti

27.08.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Fransız hükümeti, talep azlığı nedeniyle üretim fazlası şarabı imha etmek ve üreticileri desteklemek için 200 milyon euro harcanacağını açıkladı.

200 milyon euro’luk Fransız şarabı çöpe gitti

Ülkede daha fazla insanın butik üretim biraya yönelmesi nedeniyle şaraba olan talebin azaldığı belirtiliyor. Fransız hükümeti, 160 milyon euro’luk Avrupa Birliği fonunu 200 milyona tamamladı.

Haberin Devamı

200 milyon euro’nun büyük bir kısmı fazla stokları satın almak için kullanılacak. Bunların el dezenfektanı, temizlik ürünleri ve parfüm gibi ürünlerdeki alkol için kullanılması planlanıyor.

Aşırı üretimi azaltmak amacıyla, şarap üreticilerinin zeytin gibi başka ürünlere yönelmeleri için de para sağlanacak.

Tarım Bakanı Marc Fesneau, Fransız hükümetinin parayı sektöre aktararak “fiyatların düşmesini durdurmayı... böylece şarap üreticilerinin yeniden gelir kaynakları bulabilmesini” amaçladığını söyledi. Bakan, bu mali yardıma ek olarak şarap endüstrisinin de “geleceğe bakması, tüketim alışkanlıkları değişikliklerini düşünmesi ve uyum sağlaması” gerektiğini kaydetti. Avrupa Komisyonu’nun Haziran ayına kadar olan verilerine göre şarap tüketimi İtalya’da yüzde 7, İspanya’da yüzde 10, Fransa’da yüzde 15, Almanya’da yüzde 22 ve Portekiz’de yüzde 34 düşerken, dünyanın en büyük şarap üretim alanı olan AB genelinde şarap üretimi yüzde 4 arttı.

Haberin Devamı

Fransa’da merlot üzümünü de mildiyö vurdu

Dünyaca ünlü Sultaniye üzümünü vuran ve yüzde 30 ile 50 arasında rekolte düşüklüğüne neden olan mildiyö hastalığı, Fransa’da da mertol üzümlerini vurdu. Fransa’nın güneybatı bölgesinde yer alan Gaillac bölgesinde üzüm bağlarında rekoltenin yüzde 100’lere kadar düştüğü belirtildi. Gaillaclı şarap üreticileri hasat öncesi yağan aşırı yağışlar sonrasında üzüm bağlarının mildiyö hastalığına yakalandığını ifade etti. 

 

 

Yazarlar