Geri Dön

2019 THY için muazzam olacak

Türk Hava Yolları (THY) 2019 yılının ilk trafik sonuçlarını açıkladı. Yıla başarılı bir performansla başlayan bayrak taşıyıcı havayolu, ocak ayı doluluk oranını yüzde 79.5 olarak kaydetti.

2019 THY için muazzam olacak

Ocak 2019 yolcu ve kargo trafik sonuçlarını açıklayan Türk Hava Yolları, bu ayı yüzde 79.5’lik doluluk oranı ile tamamladı. Ocak 2018’in pozitif baz etkisine rağmen ücretli yolcu kilometredeki artış, Türk Hava Yolları için talep ortamının 2019 yılında da pozitif bantta kalacağının önemli bir göstergesi oldu.

Mühim bir yıl...

THY’den yapılan Ocak 2019 trafik sonuçları değerlendirmesine göre:

- Ocak ayında taşınan yolcu sayısı 5.7 milyon oldu.

- Ocak ayı toplam doluluk oranı yüzde 79.5 olarak gerçekleşti. Dış hat doluluk oranı yüzde 78.3 olurken, iç hat uçuşların doluluk oranı ise yüzde 87.1 olarak gerçekleşti.

- Dıştan dışa transfer yolcu sayısında yüzde 5.2’lik artış görüldü.

- Kargo ve posta hacmi, 2018 yılındaki çift haneli büyüme trendine devam ederek, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14.9 arttı. Kargodaki bu büyümeye yüzde 21 ile Avrupa, yüzde 13.7 ile Uzakdoğu ve yüzde 11 ile Kuzey Amerika katkı sağladı.

- Geçen yılın aynı dönemine göre yine bu ayda yolcu doluluk oranında Uzakdoğu’da 1.4 puan, Kuzey Amerika’da ise yaklaşık 1 puanlık artış gerçekleşti.

Sonuçları değerlendiren Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı şunları söyledi: “Geride bıraktığımız yılın neredeyse tamamında rekor trafik sonuçlarına imza attık. Bugün (dün) açıkladığımız 2019 yılının ilk aylık sonuçlarına baktığımızda da bu ivmenin kesintisiz devamını görmek, önümüzdeki aylarda seyredecek istikrarlı performansımızın önemli bir işareti. Hep söylediğimiz gibi, 2019, gerek ulusal havacılığımız, gerekse bayrak taşıyıcımız için muazzam bir yıl olacak. Havacılık tarihimizde farklı konumlandırdığımız bu mühim yıla Türk Hava Yolları olarak, yüksek doluluk oranlarıyla başlamış olmak bizim için oldukça sevindirici.”

2019 THY için muazzam olacak

Yurtdışı uçuşlar 72 yaşına bastı

THY dün yurt dışı seferlere başlamasının da 72’nci yıl dönümünü kutladı. THY Basın Müşaviri Yahya Üstün Twitter hesabından, “Tam 72 yıl önce 12 Şubat 1947 tarihinde ilk yurtdışı seferimizi gerçekleştirmiş, Atina’ya uçmuştuk. Bugün dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olarak misafirlerimizi tam 124 ülkeye taşıyor, ay yıldızlı bayrağımızı dünyanın tüm renkleriyle buluşturuyoruz” açıklamasını yaptı.

Sıcak hava ve yüksek nem sonrası sahiller dolduAntalya'da sıcak hava ve yüksek nemden bunalanlar Konyaaltı ve Lara sahillerine koştu. Sahillerdeki kalabalığın maske ve fiziki mesafe kuralına uymadıkları dikkati çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber