Geri Dön

2020 ortalama petrol fiyatı 60 dolar

Uluslararası Finans Enstitüsü, 2020'de petrol için ortalama fiyatın 60 dolar olmasını bekliyor.

2020 ortalama petrol fiyatı 60 dolar

Koronavirüs salgınının Çin ve diğer Asya üykelerinin taleplerini sınırlayacağını ve bunun petrol fiyatları üzerinde daha da baskı oluşturacağını öngören Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) 2019'da ortalama 64 dolar olan petrol fiyatının 2020'de 60 dolar/varil olacağını öngördü.

IIF'in MENA bölgesi baş ekonomisti Garbis Iradian yaptığı açıklamada, "2020'nin tamamı için tahminlerimizi aşağı yönlü revize etmemiz büyük olasılık. Koronavirüs konusunda yaşanacak gelişmelere göre ortalama fiyat tahminimiz 58 veya 57 dolara revize edilebilir" diye konuştu. Iradian, koronavirüs salgınını Çin'de büyümeyi 0,5-0,7 puan azaltkacağını ve yeni koronavirüs vakalarının ekonomik belirsizliği artırması halinde ham petrol fiyatları üzerinde dramatik bir etkinin görülebileceğini vurguladı.

"Eğer Çin'de büyüme yüzde 5'e geriler ise bunun petrol için büyük etkileri olur" ifadelerini kullanan Iradian, "Çin'in petrol talebi 400 bin varil/gün düşebilir ve diğer Asya ülkeleri de taleplerini düşürebilirler, Global petrol talebinde bu yıl için öngörülen 900 bin varil/gün büyüme 300-400 bin varile düşebilir" dedi.

Görülmemiş önlem! Corona virüsten böyle korunuyor...Gümüşhane'de 5 yıl önce doğada kamp yapmak için eski bir kamyon kasasını 12 metrekarelik eve dönüştüren TIR şoförü Volkan Sarı (44), corona virüs salgını nedeniyle, köyden uzaklaşıp ailesiyle bu kamyonda yaşamaya başladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber