Geri Dön

Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? 2021 Asgari ücret ne kadar olacak?

Aralık ayına girilmesi ile birlikte 7 milyona yakın çalışanı doğrudan ilgilendiren Asgari Ücret zam pazarlığı yarın resmen başlayacak. Aralık ayı içerisinde gerçekleştirilecek olan 4 toplantının ardından uygulanacak olan 2021 Asgari Ücret belirlenecek. Bu kapsamda ilk toplantı yarın gerçekleştirilecek. Peki Asgari Ücret ne zaman, saat kaçta toplanacak?

Asgari ücret toplantısı ne zaman, saat kaçta yapılacak? 2021 Asgari ücret ne kadar olacak?

Asgari Ücret zam pazarlığı yarın başlayacak. Binlerce asgari ücretli çalışanı yakından ilgilendiren 2021 Asgari Ücret zam pazarlığında ilk toplantı 4 Aralık tarihinde gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilecek olan toplantı öncesinde sendikaların beklentileri de belli olmaya başladı. Yarın başlayacak olan Asgari ücret zam pazarlığında 'yaşam maliyeti, pandemi döneminde ekonomik durum, gerçekleşen ve hedef enflasyon, refah payı' olmak üzere 5 parametrenin ön plana çıkacağı belirtiliyor.

ASGARİ ÜCRET TOPLANTISI NE ZAMAN SAAT KAÇTA?

2021 yılında uygulanacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ilk toplantısı yarın saat 14.00’te Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Başkanlığında gerçekleştirecek.

2020 ASGARİ ÜCRET NE KADAR?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 943 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 324 lira 71 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 2 bin 501 lira 55 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 458 lira. Bunun 2 bin 943 lirasını brüt asgari ücret, 456 lira 17 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 58 lira 86 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Toplantıya damga vuran an! Mesut Özil sorusu...Gelen son dakika haberine göre; Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas Ankara'ya resmi ziyarette bulundu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Alman mevkidaşıyla basın açıklaması yaptı. Bakan Çavuşoğlu, 'Avrupa'dan da olumlu adımların gelmesi sayesinde (AB'yle ilişkilerde) daha pozitif atmosfer içindeyiz. Vize serbestisi hayata geçebilir, bu bir sözdür' ifadelerine yer verdi. Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye transferiyle ilgili konuşan Bakan Çavuşoğlu, 'Onun da benim de çocukluk takımımız. Büyük mutluluk duyuyorum. Türk futbolunun gelişmesine katkı sağlayacaktır. Umarım yine Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesine de itiraz etmezsiniz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber