Geri Dön

2035’te araçların 4’te 1’i otonom

Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Başkanı Ömer Burhanoğlu, “Otonom araçları 2035’ten itibaren yollarda artık  yüzde 25 civarında göreceğiz ve 2040’larda da Amerika’da araçların yüzde 60’ı otonom olacak” dedi.

2035’te araçların 4’te 1’i otonom

TOSB İnovasyon Merkezi ile İstanbul Teknik Üniversitesi Otomotiv  Teknolojileri Araştırma Geliştirme Merkezi (İTÜ OTAM) koordinatörlüğünde, otomotivde dönüşümü sağlayan mobilite, yazılım ve benzeri sektörlerle iş birliklerinin ve iletişimin artırılması amacıyla oluşturulan Bağlantılı Otonom Araç Kümelenmesi tanıtıldı.

Otonom araçların yaklaşık 3 trilyon dolar pazar potansiyeline sahip olduğuna dikkati çeken Burhanoğlu, “Bizim dünyadan aldığımız otomotivdeki pay yüzde 1.5 civarında. Yine bu payı bu sektörde, mobility dünyasında alacak olursak 45 milyar dolardan bahsediyoruz ki bugün Türkiye’nin yaptığı ihracat 30 milyar dolar. Yani onun 1.5 katı” ifadesini kullandı.

Burhanoğlu, sürücüsüz araçlarda bugün uçaklarda kullanılan yazılımların 10 katı yazılım kullanılacağını dile getirdi.

 

 

Şehit Esma Çevik'in babaevine asılan bayrağı yer atan kadın kameradaİstanbul Sultangazi'de Şehit Esma Çevikin babasının ikamet ettiği evin penceresine asılan Türk bayrağı, bir kadın tarafından kopartılarak yere atıldı. O anlar saniye saniye güvenlik kamerasına yansıdı. Baba Hüseyin Akgül, Acı bitmeden yeni bir acı yaşadım" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber