Geri Dön

23 kuruşluk elektrikle 139 km gidiyor

SAKARYA Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu’nun (SAİTEM) tamamı Sakarya Üniversitesi öğrencilerinden oluşan ekip tarafından yapılan yeni aracı ’Evrim 2’ 23 kuruşluk elektrikle 139.03 kilometre katederek kendi klasmanında Türkiye birincisi, Avrupa’nın da 7’ncisi oldu.

23 kuruşluk elektrikle 139 km gidiyor


Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu Başkanı Volkan Çetin Adapazarı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye’nin ilk yerli otomobili ’Devrim’den ilham aldıklarını söyledi. Çetin, ’Devrim’ ile başlanan yerli araba hayalini ’Evrim 2 ile gerçekleştirmek istediklerini belirtti. Bir kişinin evden işe tek başına gidip gelebileceği şekilde tasarlanan araçların yarıştığı ’Shell Eco Marathon’ yarışmasında amaç 16 kilometrelik parkuru en az yakıtı harcayarak tamamlamak.

Shell Eco Marathon Avrupa yarışında daha önceden 2 kere Avrupa üçüncülüğü bulunan SAİTEM Ekibi, geçen yıllarda geliştirdiği hidrojenle çalışan araba yerine geçtiğimiz yıl, elektrikle çalışan ’Evrim’ adı verilen araçla Shell Eco Marathon yarışmasına katılmıştı. Bu yıl 27 ülkeden 200’den fazla takımın mücadele ettiği yarışmada hiçbir sorun yaşamayan SAİTEM ekibi, arabalarının diğer takımların arabalarına oranla oldukça sınırlı bir proje bütçelerine sahip olmasına rağmen Avrupa’da yedinci Türkiye’de birinci olarak yarışmayı bitirdi.

Türkiye’den 13 takımın katıldığı yarışmada; Türk ekipleri içerisinde en iyi dereceyi elde eden SAİTEM Ekibi, 23 kuruşluk elektrikle 139.03 kilometre kat etti.

’Evrim 2’nin motor tasarım ve üretiminin kendilerine ait olduğunu söyleyen SAİTEM Başkanı Volkan Çetin, arabanın tamamının tasarım ve üretim sürecinin Sakarya Üniversitesi öğrencileri tarafından yapıldığını belirtti. Gündelik yaşamda bir arabanın bütün özelliklerine sahip Evrim 2’yi bir yıl gibi kısa bir sürede tasarlayıp ürettiklerini söyleyen Çetin, "Hedefimiz 2014’te Hollanda’da ve 2015 Mayısta Türkiye’de olması planlanan maratonda birinci olmak. Bunun için "Kollu Karbonfiber Jant" projemizi yeni arabamızda uygulayacağayız ve motor üzerinde çalışmalarımız devam edecek" dedi.

SAİTEM ekibi Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas’ı ziyaret etti. Avrupa yedincisi ekibi tebrik eden Rektör Elmas, önümüzdeki yarışlarda ekibin birinci olması için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

Esenler'de kısıtlamada durdurulan sürücü kimliğini vermek istmediESENLER ve Bağcılar'da koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlar hakkında tutanak düzenlendi. Esenler'de saat 01.45'te durdurulan bir kişi de, kimliğini 5 dakika sonra vereceğini söyleyerek, bir süre direndi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber