Geri Dön
Ekonomi280 milyon euroluk sürdürülebilir yatırım

280 milyon euroluk sürdürülebilir yatırım

Yeniköy-Kemerköy termik santrallerinde yatırımlar tüm hızıyla sürüyor. 280 milyon euroluk yenileme projesiyle verimlilik artışının yanı sıra sürdürülebilirlikte Avrupa’nın örnek tesislerinden biri olmak hedefleniyor.

280 milyon euroluk sürdürülebilir yatırım

AYLİN RANA AYDİN - Son dönemde sürdürülebilirlik şirketlerin ajandasında ilk sıralarda yer buluyor.  Bu kapsamda Yeniköy Kemerköy (YK) Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ de 270 milyon euroluk yenileme yatırımlarına devam ederken, 10 milyon euroyu aşan rehabilitasyon yatırımını da devreye aldı.

Türkiye enerji sektörünün 2.7 milyar dolarlık özelleştirmesi olan ve IC İçtaş Enerji-Limak Enerji ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Yeniköy Kemerköy (YK) Elektrik Üretim ve Ticaret AŞ’de yatırımlar devam ediyor. YK Enerji Genel Müdürü M. Serhat Dinç, Muğla’da bir grup gazeteciye açıklamalarda bulundu.

Talep giderek artıyor

Yatırımlar sonucunda Avrupa’nın sürdürülebilirlik ve yeşil üretimde örnek üretim tesisleri arasında yer almaya hazırlandıklarını kaydeden Dinç, yaptıkları üretimle yıllık 1.3 milyar metreküplük doğal gaz ithalatının önüne geçtiklerini vurguladı.

Dünya elektrik üretiminde kömür kullanımından çıkılması için ülkelerin belli bir takvimde planları bulunduğunu söyleyen Dinç, “Elektrikte arz güvenliği için kömür santralleri önemini koruyor, gelecek 10 yıl içinde de korumaya devam edecek” dedi. Dinç, şöyle konuştu:

“Santrallerde ve maden sahalarında 3500 kişi istihdam ediliyor. İstihdamın yüzde 80’i bölge halkından. Türkiye elektrik ihtiyacının yüzde 2.5’ini karşılıyoruz. Bunu bölgeden çıkarılan yüzde 100 yerli linyit kömürüyle sağlıyoruz. Elektrik enerjisinin yaklaşık üçte birini kömürden elde eden Türkiye’nin ulusal enerji politikasında yerli kömürün önemli bir yeri bulunuyor. Birincil enerji kaynağı olan fosil yakıtlarda yüzde 80’in üzerinde dışa bağımlı olan ülkemizin daha fazla dışarıya döviz ödemesini engelliyoruz. Bölgedeki kömür rezervimizle 2038 yılına kadar santrallerimiz faaliyetlerini sürdürecek.”

280 milyon euroluk sürdürülebilir yatırım

Ağaçlandırma için işbirliği

2020’de Orman Genel Müdürlüğü ile ‘Ağaçlandırma İşbirliği Protokolü’ imzaladıklarını aktaran Serhat Dinç, “Sözleşme kapsamında ülke genelinde 450 bin fidan dikimi gerçekleştirdik. 2022 sonuna kadar bu sayı 1 milyonu aşacaktır, hedefimiz 5 milyon. Kömür sahalarımız sürdürülebilir madencilik ilkelerine paralel işletiliyor. Madencilik faaliyeti biten bölgelerde doğaya kazandırma ve sahaların rehabilitasyon projelerini yapıyoruz” dedi.

Arkeolojiye 12 milyon TL

YK Enerji, maden ruhsat sahasındaki arkeolojik kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Arkeolojik kazılara yapılan yatırım 12 milyon TL’ye ulaştı. Erken Tunç, Geç Geometrik, Arkaik, Klasik, Helenistik, Erken Roma, Doğu Roma dönemlerine ait farklı tiplerde 75 mezar, dört zeytinyağı işliği, iki adet konut tabanı arkeologlar tarafından kazı alanlarında bulundukları şekliyle Milas Ören Arkeopark açık hava müzesine kurulumları yapılıyor.

Kontrolden çıkan otomobil önündeki otomobile çarptıAntalya'da aynı yönde seyir halindeki iki otomobilin çarpışması sonucu yaşanan trafik kazasında 1'i çocuk 3 kişi hafif şekilde yaralandı. Araçların hurdaya döndüğü kazada 3 kişi kontrol amaçlı hastaneye kaldırıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler