Geri Dön
Ekonomi3 milyar liralık yatırım yapacak

3 milyar liralık yatırım yapacak

Vakıfbank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) ortaklığında Türkiye’nin ilk gayrimenkul yatırım ortaklığı olarak 1996’da kurulan Vakıf GYO, Ankara, İstanbul ve İzmir’de yeni projeler için harekete geçti.

3 milyar liralık yatırım yapacak

EKONOMİ SERVİSİ - 25’inci yıllarında üç büyükşehirde 4 proje için 3 milyar liralık yatırım yapacaklarını açıklayan Vakıf GYO Genel Müdürü Onur İncehasan, “İstanbul Finans Merkezi’nde 261 bin metrekare alana sahip 52 ve 36 katlı iki kule inşa ediyoruz. Proje tamamlandığında Anadolu ve Selçuklu mimarisinden izler taşıyacak. 2022’nin ilk çeyreğinde kendi sorumluluğumuzu tamamlayacağız. Maltepe’de kendi arsamızda yaklaşık 316 konuttan oluşan Tablo Adalar projesine başladık. İzmir Konak’ta hasılat paylaşımı modeliyle yaklaşık 580 konuttan oluşan Meydan 35 projesini hayata geçireceğiz” dedi.

Projeyi devraldılar

Ankara’da ise bir müteahhit firmanın 2017’de başlayıp tamamlayamadığı Cubes Ankara projesini VakıfBank’tan devraldıklarını söyleyen İncehasan, gelinen aşamaya ilişkin şunları söyledi:

“Yüzde 15 ilerleme seviyesinde olan proje için nisanda tadilat ruhsatımızı alarak, ağustosta inşaat faaliyetlerine başladık. 1.35 milyar lira yatırım değeri bulunan Cubes Ankara’yı 2023’te tamamlayacağız. Toplam 916 bağımsız birim bulunan proje, 217 bin metrekare inşaat alanına sahip.”

Projenin ilk yatırımcısı tarafından üçte birinin satıldığını ifade eden Onur İncehasan, satış kabiliyetini artıracak şekilde pandemi sonrası yaşama uygun değişiklikler yaptıklarını söyledi. İncehasan, “Yeşil alan arttı, bahçe, balkon, teraslar çoğaldı. Home-ofisler geliştirdik, gökyüzü yürüyüş parkuru ekledik” dedi.

Özkaynakla yapacak

Cubes Ankara’da metrekare birim fiyatı 12 bin 500 lira seviyesinde. Vakıf GYO bünyesinde 60 aya kadar vadeli 5 farklı model sunulurken, banka kredisinde de VakıfBank yüzde 0.90 oran uyguluyor.

Maliyetlerin arttığı, fiyatların yükseldiği bir dönemde cesaretle bir projeyi devralarak, aynı zamanda kamu sorumluluğu yerine getirdiklerini vurgulayan İncehasan, “Böyle bir dönemde böyle bir yatırıma girmek güçlü bir sermaye gerektiriyor. Biz bundan böyle projelerimizi özkaynakla, götürübedel şeklinde yapacağız” diye konuştu.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Antalya'da feci kazaAntalya'da alt geçitte virajı alamayan panelvan sürücüsü, demir bariyere çarpıp camdan fırladı ve karşı şeritten gelen otomobilin camı ile kapısına çarparak yola düştü. Ağır yaralanan sürücü, olay yerinde sağlık ekiplerinin tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Kazada sürücünün boş olan yolcu koltuğundaki emniyet kemerinin takılı, kendisininkinin ise takılı olmadığı dikkat çekti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler