Geri Dön
Ekonomi3600 ek gösterge son dakika çıktı mı, kimlere verilecek? Ek gösterge haberleri son durum

3600 ek gösterge son dakika çıktı mı, kimlere verilecek? Ek gösterge haberleri son durum

3600 ek göstergede son dakika gelişmeleri yaşanıyor. İçerisinde öğrenci affı ve emekli maaşı zammını da içeren teklif meclise sunulmuştu. Teklifte ayrıca 3600 ek göstege de yer aldı. Sunulan teklifle memurlara ilave olarak 600 ek gösterge verilecek. Peki, 3600 ek gösterge kimlere verilecek, ne zaman çıkacak? İşte ek göstergede son haberler.

3600 ek gösterge son dakika çıktı mı, kimlere verilecek? Ek gösterge haberleri son durum

3600 ek gösterge çıktı mı, ne zaman çıkacak? Ek gösterge kimleri kapsıyor? 3600 ek gösterge için kanun teklifi AK Parti tarafından TBMM'ye sunuldu. Teklif ile bütün memurlara ilave olarak 600 ek gösterge verilecek, öğretmen, polis, uzman çavuş ve din görevlilerinin ek göstergeleri 3600’e çıkartılacak. İşte ek göstergede detaylar.

3600 EK GÖSTERGE NEDİR, NE OLACAK?

Teklife göre birinci derecedeki öğretmen, 2 yıl ve üzeri yükseköğrenim mezunu polis, 4 yıllık yükseköğrenim mezunu sağlık çalışanları ile din görevlilerinin ek göstergeleri 3600 olacak. Ek gösterge artışları 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren emekli aylıklarına yansıtılacak.

Milletvekillerinin ek göstergesi de 9000’e yükseltilecek. Bekçi, müftü, istatistikçi gibi sınıflarda ek göstergeler 3600’e çıkarılacak. Genel müdür yardımcılarının ek göstergeleri 3600’den 4400’e, şube müdürü ve ilçe müdürlerinin ek göstergeleri de 2200’den 3000’e çıkarılacak. Araştırma görevlisi, doçentler ve profesörlerin ek göstergeleri de artacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ek göstergeye ilişkin kanun teklifinde, emeklilere aylık asgari 3 bin 500 lira ödenmesine ilişkin önerge kabul edildi.

3600 EK GÖSTERGEDE SON DURUM

Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. TBMM Başkanlığı, cumhurbaşkanı yardımcılığı, bakanlık veya TBMM üyeliği görevlerinde bulunanların ilgili fıkra çerçevesinde yapılacak sigorta primi veya emekli keseneği ile kurum karşılığı hesaplamalarında 9000 ek gösterge rakamı esas alınacak. Yaşlılık, malullük, ölüm aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 2 bin 500 lira olarak öngörülen aylık asgari ödeme tutarı 3 bin 500 liraya yükseltilecek.

Teklifle belediye başkanlarının da makam/temsil ve görev tazminatlarından yararlanması sağlanacak. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı kadrosunda bulunanların ek göstergesi 400 puan ilave edilerek uygulanacak. Bu ilave puan, en yüksek devlet memuru aylığı veya diğer herhangi bir mali ve sosyal hakkın hesabında dikkate alınmayacak. Diğer kanunların bu fıkraya aykırı hükümleri uygulanmayacak. Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı personelinin ek gösterge rakamları, hiyerarşi, hizmet sınıfları, öğrenim durumu ve dereceler dikkate alınarak yeniden belirleniyor.

Yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte iken ilişiği kesilenler ile bu yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı elde ettiği halde çeşitli sebeplerle kayıt yaptıramamış öğrencilere geçmişe yönelik süre sınırlaması olmaksızın yüksek öğrenimlerine devam etme hakkı tanınıyor. Elektronik ticarette vergi güvenliğini sağlamak amacıyla bilgi ve bildirimlerin elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesi yükümlülüğünü yerine getirmeyen/uygulamayan mükelleflere ilişkin özel usulsüzlük cezaları düzenleniyor.

Elektrikli araçların Özel Tüketim Vergisi matrahlarında değişiklik yapılıyor. Milli İstihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri sınıfına dahil kadrolar ve Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığına mensup subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaşlar, 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nun geçici 32'nci maddesi uyarınca araştırmacı unvanlı kadrolara atananlar ile çarşı ve mahalle bekçisi kadro unvanı esas alınarak emekli/yaşlılık aylığı veya malullük aylığı ödenenlerden aylık bağlanmasına esas ek göstergeleri 3600 gösterge rakamının altında olup aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlara, her ay aylıklarıyla birlikte bin 200 TL tutarında ilave ödeme yapılacak.

MESLEKLERE GÖRE EK GÖSTERGE

Ünvan ve derecesine göre ek göstergeler:

Profesör (1. derece): 5900
Doçent (1. derece): 5400
Öğretim ve araştırma görevlisi (1. derece): 4200
Diyanet İşleri Başkanı: 9000
Uzman Tabip, Tabip, Diş Hekimi, Uzman Veteriner (1. derece): 4200
Mühendis ve mimar (1. derece): 4200
Yargıtay, Danıştay üyeleri, birinci sınıf hâkim ve savcılıkta üç yılını dolduranlar (1. derece): 7800
Diğer hâkim ve savcılar (1. derece): 4600
Albay (1. derece): 5400
Uzman erbaş (1. derece): 3600
Astsubay (1. derece): 4200
Dışişleri, Çalışma, Çevre uzmanları, vergi müfettişleri, Hazine kontrolörü (1. derece): 4200
Öğretmen (1. derece): 3600
Avukat (1. derece): 3600