Geri Dön
EkonomiBUGÜN 3600 EK GÖSTERGE SON DURUM: 3600 Ek gösterge çıktı mı, ne zaman çıkıyor, kimlere verilecek?

BUGÜN 3600 EK GÖSTERGE SON DURUM: 3600 Ek gösterge çıktı mı, ne zaman çıkıyor, kimlere verilecek?

3600 ek gösterge ile ilgili son durum nedir? İkinci toplantının da yapılmasıyla birlikte beklentiler arttı. Son olarak açıklama yapan AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu 3600 ek gösterge düzenlemesi ile ilgili tarih verdi. Peki, kimler 3600 ek göstergeden yararlanacak?

BUGÜN 3600 EK GÖSTERGE SON DURUM: 3600 Ek gösterge çıktı mı, ne zaman çıkıyor, kimlere verilecek?

3600 ek göster nedir, kimlere verilecek? Ek gösterge için üçüncü toplantı tarihi belli oldu. Peki, 3600 ek gösterge ne zaman çıkacak? İşte 3600 ek göstergede son dakika gelişmeleri.

3600 EK GÖSTERGE SON DAKİKA

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, "3600 ek gösterge düzenlemesini temmuza kadar çıkaracağız" açıklamasını yaptı. Akbaşoğlu, memur ve emeklilerin maaşlarının da 1 Temmuz itibarıyla artacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den 3600 ek gösterge ikinci toplantısının ardından açıklamalar geldi.

Seçim beklenmeyecek, Sayın Cumhurbaşkanımız bu sene içinde çıkacağız diye açıkladı. Çalışmalarımızı ona göre yürüttük, Mayıs’ta 3600 ile ilgili teknik çalışmaları bitirmiş olacağız. Kamuoyuna takdim edeceğiz. Kanun değişikliği gerekiyor, Mayıs’ta bütün çalışmamızı bitiririz, Meclis’e sunulacak hale getiririz, Meclis nasıl uygun görürse gerekli kararlar verilir.

3600 EK GÖSTERGE İLE NE DEĞİŞECEK?

Sayın Cumhurbaşkanımız belli gruplar açıklamıştı. Ancak bazı özellikler ve statüler de var. Örneğin, polisler var içinde ama il emniyet müdürü ile aynı gösterge olmuyor. Hemşire ile il sağlık müdürü aynı olmaz. Bunların hepsini ele alıyoruz. Kamudaki bürokratik hiyerarşiyi tahrip etmeyen bir 3600 düzenlemesi yapacağız, ikincisi maliyet. Bu düzenleme, kamuya ilave bir yük getirecek ama bunun Türkiye’nin bütçe dengelerini, ekonomik sorunlarını ağırlaştığı dönemde getireceği yükü dikkate alacağız. Önümüzde 3 farklı senaryo var kapsam ve maliyete göre. Bütün kamu personelini, statüleri elimizde, aldıkları ücret, emekli ikramiyelerini bildiğimiz tablomuz var. Bunları Sayın Cumhurbaşkanına sunacağız, Mayıs ayında biter yani iş.

MAAŞLARDA NE KADAR ARTIŞ OLACAK?

Bakanlıkla 3600 ek gösterge konusunu da tartıştıklarını kaydeden Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "2. toplantıyı bitirdik ve 3. toplantımız 10 Mayıs’ta gerçekleşecek. O zamana kadar da 12 ayrı bakanlıkla bir araya gelme süreci olacak. Bu süreçte Memur-Sen’in mutfağıyla toplu sözleşme mevzuat mutfağıyla hizmet kollarımıza ilişki teknik ekiplerimiz çalışma genel müdürlüğü ile bir araya gelecek.

3600 ek gösterge ve ek göstergelerin yeniden düzenlenmesi konusunda bir memnuniyet üretmek, adaletli bir çerçeve meydana getirebilmek için biz kendi cephemizden katkı sunmuş olacağız. Ek göstergelerin hayata geçmesi durumunda memurların maaşları artacak emekli olan da emekli maaşları artacak.Emekli ikramiyelerinde 30 bin lira bir fark olacak. Emekli maaşında da bu oranda yine bin liraya varan farklar meydana gelecek.Buda bir emekli zammı anlamına geliyor. Ek gösterge ile ilgili samimiyetle ter akıtmaya konuya ilişkin katkı sunmaya devam edeceğiz” diye konuştu.