Geri Dön

40 km hızla gidiyor tehlikeyi farkediyor

Teknoloji devi Google, altı yıldır üzerinde çalıştığı ve gelişim süreci devam eden sürücüsüz otomobil projesini görücüye çıkardı. Şirket aracın prototipini gazetecilere tanıttı

40 km hızla gidiyor tehlikeyi farkediyor

Sürücüsüz otomobil projesine ilişkin Silikon Vadisi laboratuvarlarına davet ettiği gazetecilerin sorularını yanıtlayan Google yetkilileri, ardından gazetecileri prototip araçla sürüşe çıkardı. Dışardan Koala’ya benzeyen otomobilin iç tasarımında sadelik dikkati çekiyor. Geleceğin otomobili iddiası taşıyan bir araca göre oldukça basit malzemelere sahip iç tasarımı var. Yetkililer, son üretimde modelin değişeceği ve geliştirileceğini söyledi.

Otomobilin farklı olarak konsol, direksiyonun olduğu bölümde küçük bir ekranı var. Ekranda yanıp sönen ‘Hadi gidelim’ yazısıyla sürücüyü karşılıyor. Yuvarlak siyah butona basarak aktif hale gelen araç, 3’ten geriye sayarak harekete geçiyor. Sürüş sırasında aracın sensör vasıtasıyla algıladığı görüntüler ekrana yansıyor.

Roush Engineering tarafından Livonia’da üretilen sürücüsüz otomobil şimdilik saatte maksimum 40 kilometre hızla gidiyor. Deneme sürüşleri için yeterli hıza sahip olduğunu belirten yetkililer, güvenli sürüşün çok daha önemli olduğuna dikkati çekti. Otomobil tüm yönlerde 183 metreye kadar alanı 360 derece görüş açısıyla tarayabiliyor. Bu da bir insana göre aracın çok daha olarak hızlı tehlikeyi fark etmesini sağlıyor.

Sürücüsüz araç trafikte, ambulans, kamyon, otomobil, bisikletli ve yayalar arasında rahatlıkla ayrım yapabiliyor.


9 kaza yaptı

Geliştirilen yazılımla 90 yıla eşit sürüş deneyimi taşıyan Google’ın sürücüsüz otomobilleri, şu ana dek dikkatsiz sürücülerden kaynaklanan ve ciddi olmayan 9 kaza yaptı. Google yetkilileri, bu kaza sayısını 1’e düşürdükleri gün tüm sorumluluğu üstlenerek otomobillerin satışına başlanacağı sözünü verdi.

Öngörüsü var
Google Sürücüsüz Otomobiller Proje Direktörü Robot Bilimci Chris Urmson, “6 yıldır devam eden test sürüşlerinde araçlar trafikte birçok farklı durumla karşılaştı. Sürüşler sırasında bir aracın yaşadığı tecrübe diğer araçlara aktarıldı. Otolarımız artık öndeki aracın ne yapacağına dair bir tür his geliştirdi diyebiliriz” diye konuştu.

Pakistan muson yağışlarına teslim!Etkili olan şiddetli muson yağmurlarında 15 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber