Geri Dön
Ekonomi500 milyar dolarlık D-8 ticareti hedefi

500 milyar dolarlık D-8 ticareti hedefi

Bakan Pekcan D-8 ülkeleri arası ticareti 500 milyar dolara çıkarma çağrısı yaptı

500 milyar dolarlık D-8 ticareti hedefi

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, D-8 ülkelerinin, dijital ekonomi, dijitalleşme ve e-ticaret gibi kilit alanlarda da iş birliği yapması gerektiğini belirterek, “Türkiye olarak bu tür yenilikçi alanlarda D-8 ile ortak çalışmalar yapmaya hazırız” dedi. Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya tarafından 1997’de kurulan Gelişen Sekiz Ülke’nin (D-8) 10’uncu Dakka Zirvesi’nin çevrim içi İş Forumu’na katılan Pekcan bir konuşma yaptı.

Uluslararası ticaretin yapıcı şekilde sürdürülmesi gerektiğine inandığını aktaran Pekcan şunları söyledi:

“D-8 ülkelerinin potansiyeline inanıyoruz. Hepsi kendi bölgelerinde önemli ekonomik ve politik aktörler. D-8 ülkeleri, yaklaşık 4 trilyon dolar gayri safi yurt içi hasılaya sahip. Bu ülkeler, enerji dışında İslam İşbirliği Teşkilatı üyelerinin  ihracatının neredeyse yüzde 90’ını gerçekleştiriyor. Şu anda D-8’in toplam ticaret hacmi 1.6 trilyon dolar ve sadece yüzde 6.5’i D-8 içi ticaretten kaynaklanıyor. Dolayısıyla ticari ilişkilerimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Özellikle D-8 içinde 500 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşma hedefi yönünde çalışmalıyız.”

500 milyar dolarlık D-8 ticareti hedefi

E-ticaret ve dijital vurgusu

Dijital ekonomi, dijitalleşme ve e-ticaret gibi kilit alanlarda da iş birliği yapılması gerektiğine işaret eden Pekcan, “Türkiye olarak bu tür yenilikçi alanlarda D-8 ile ortak çalışmalar yapmaya hazırız” dedi. Pekcan, ticaretin kolaylaştırılması ve gümrük konularındaki iş birliğine de değinerek, D-8 ülkelerinin bu konularda teknik iş birliği yaparak ticaret ve gümrük işlemlerini uyumlaştırabileceğini söyledi.

 

Ordu'da hafif ticari araç dereye yuvarlandıOrdu'nun Perşembe ilçesinde kontrolden çıkarak dereye yuvarlanan hafif ticari aracın sürücüsü Boğazcık Mahalle Muhtarı Seyfi Gülmüş (55) ile beraberindeki Murat Baş (50), hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler