Geri Dön
Ekonomi700 bin işçinin gözü enflasyonda

700 bin işçinin gözü enflasyonda

Kamudaki 700 binden fazla işçinin ücret zammının belirleneceği görüşmelerde işvereni temsil eden Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası (TÜHİS), işçi kesiminin taleplerini bu yılın ilk 6 aylık enflasyon rakamını dikkate alarak değerlendirecek.

700 bin işçinin gözü enflasyonda

EKONOMİ SERVİSİ - 6 aylık oran bekleniyor

Bakanlıklar, üniversiteler, hastaneler, şeker fabrikaları ve elektrik üretim santrallerinin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2021 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç devam ediyor. Bu dönem ortak talepler belirleyen Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4800 liraya yükseltilmesini, 2021 - 2022 döneminde ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etmişti.

İşçi taleplerini değerlendiren TÜHİS, Türkiye İstatistik Kurumu’nun bugün açıklayacağı haziran enflasyon oranını beklemeye başladı. 2021’in ilk 6 aylık enflasyon oranını da dikkate almak isteyen işveren kesimi,  zam teklifini işçi tarafına sunacak. Zam pazarlığının temmuz ortasında sonuçlanması bekleniyor.

 

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısı yapıldıBakan Kurum ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans, Brüksel'de gerçekleştirilen Türkiye-AB Yüksek Düzeyli İklim Diyaloğu Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "İklim krizi tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele, uluslararası bir mesele ve tek bir ulusun, tek bir ülkenin üstesinden gelebileceği bir mesele değil." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler