Geri Dön
Ekonomi80 milyon liraya ‘pırlanta gibi’ yatırım hazırlığında

80 milyon liraya ‘pırlanta gibi’ yatırım hazırlığında

Zen Pırlanta, 80 milyon TL yatırımla yeni bir pırlanta tasarım ve üretim merkezi açmaya hazırlanıyor.

80 milyon liraya ‘pırlanta gibi’ yatırım hazırlığında

İstanbul’da Kuyumcukent’in yanına kurulan tesis tam kapasite çalıştığında Zen Pırlanta’nın aylık 40 bin adet olan pırlanta üretimi 200 bine çıkacak. 13 bin 500 metrekareyle dünyanın en büyükleri arasında yer alacak olan tesisin 2022’de bitmesi planlanıyor. Zen Pırlanta Yönetim Kurulu Başkanı Emil Güzeliş, merkez tam kapasite çalıştığında 2 bin kişiye istihdam imkanı sağlayacaklarını ifade etti.

Pırlanta merkezi

Türkiye’nin tasarım ve üretim gücüyle dünyanın pırlanta merkezi olabileceğini dile getiren Güzeliş, “Hem tasarım hem de üretim yeteneklerimizle üretimde liderliği Çin’in elinden alabiliriz. Bu iş için kapasitemiz çok fazla” dedi.

“Yurt içinde 74, yurt dışında 18 mağazamızla Türkiye’nin en büyük pırlanta mağazaları zincirine sahibiz. Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük üretim kapasitesine sahibiz. New York, Antwerp, Dubai ve Düsseldorf’ta bulunan ofislerimizle dünya üzerinde birçok bölgeye ihracat yapıyoruz. Dünyanın en büyük elmas firması De Beers grubunun pırlanta markası Forevermark’ın Türkiye’deki tek lisans ortağıyız” diyen Güzeliş, 2021’de İstanbul Akasya AVM ve İzmir İstinyePark’ta exclusive konseptli iki mağaza açacaklarını bildirdi.

Güzeliş, şöyle konuştu: “Bu süreçte gerek ihracat faaliyetlerimizin durması gerekse alışveriş merkezlerinin kapanması, perakendede dijitalleşmenin önemini ortaya çıkardı. Uzun yıllardır dijitalleşmeye emek veren ve online mağazasını günden güne geliştiren bir marka olarak e-ticarette büyük bir atılım yaşadık, pandemiden büyüyerek çıktık.”

Marmaris'te çıkan orman yangınına müdahale ediliyorMuğla'nın Marmaris ilçesi İçmeler mevkiindeki ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgede oteller ve evler tahliye ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler