Geri Dön

ABD’den ‘Çin’e tekno suçlama

ABD, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei’ye ceza davalarına yol açabilecek suçlamalar yöneltti. Reuters’ın haberine göre, Washington ile Pekin arasında yakında yapılacak ticaret görüşmeleri öncesinde, ABD, dünyanın en büyük telekomünikasyon ekipmanı üreticisi olan şirketle mücadelesini tırmandırdı.

ABD’den ‘Çin’e tekno suçlama

ABD adalet bakanlığı, Huawei ve şirketin mali işler başkanı Meng Wanzhou’yu ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını ihlal etmek için Tahran ile işbirliği yapmakla suçladı.

Bakanlık ayrıca, Huawei’nin T-Mobile US Inc’ten robot teknolojisini çaldığını da iddia etti. Huawei ise, iki şirketin bu konudaki anlaşmazlıklarını 2017 yılında çözdüğünü söyledi.

Huawei’nin kurucusunun kızı olan Meng, 1 Aralık’ta Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklandı ancak daha sonra denetimli olarak serbest bırakıldı. Çin, de ulusal güvenlik gerekçesiyle iki Kanadalı’yı tutukladı. ABD Kanada’dan Meng’in tutuklanmasını ve yargılanmak üzere ABD’ye gönderilmesini istiyor.

Çin dışişleri bakanlığı ABD’nin Meng’e karşı getirdiği suçlamalar hakkında “büyük endişesini” dile getirdi. Bakanlık ABD’nin tutuklama talebinden vazgeçmesini ve Çinli şirketler üzerindeki “makul olmayan baskısını” sona erdirmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan belediyelerin bağış kampanyasıyla ilgili açıklamaCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İl Başkanları ile video konferans toplantısında konuştu. Erdoğan, "Biz Bize Yeteriz Türkiyem sloganıyla bir yardım kampanyası başlattık. Toplanan paralar gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilerek onlara dağıtılacaktır. Devlet içinde devlet olmanın anlamı yoktur. Bu bakımdan da şu ana bu kampanyalar sadece devletimizin, cumhurbaşkanlığı makamının açıklamış olduğu birimler tarafından yürütülmektedir" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber