Geri Dön
EkonomiABD tahvilleri piyasayı salladı

ABD tahvilleri piyasayı salladı

ABD’nin 10 yıllık tahvil faizlerinde şubat başından beri devam eden yükseliş eğilimi son üç günde ivme kazandı.

ABD tahvilleri piyasayı salladı

Küresel piyasalarda ABD’nin 10 yıllık tahvillerdeki satışların hızlanması ile oluşan panik havası pay piyasalarında sert düşüşlere neden oldu. Önceki gün ABD borsalarının yüzde 3’e varan kayıplarla günü tamamlamasının ardından dün düşüş Avrupa borsalarına yansıdı. Bu satış dalgasından Borsa İstanbul da payını aldı. BIST 100 Endeksi, güne yüzde 3’e yakın düşüşle güne başlarken gün içinde bir miktar toparlandı, kayıp yüzde 1 civarında sınırlandı.

Öte yandan paranın başta ABD olmak üzere gelişmiş ülke tahvillerine yönelmesi gelişmekte olan ülke para birimleriyle altının (ons bazında) değer kaybına da yol açtı. Dolar/TL düne 7.40’lı seviyelerden başladı, gün içinde 7.47’ye kadar yükseldi.

Altının onsu da 1761 dolara kadar düştü. Ancak dolar kuru yükseldiği için iç piyasada altın fiyatı yükseldi ve gramı 420 liranın üzerine çıktı. Daha sonra 416 liradan günü tamamladı.

İran uyruklu mimar kadını dakikalarca darbettiSosyal medyada bir kullanıcı, annesi ve kendisinin 2 yıldır şiddete ve tehdite maruz kaldığını öne sürüp, darp görüntüleri paylaştı. Görüntülerde bir kadını tokat ve tekmelerle darp eden saldırganın, "Seni öldürsem de ben ceza yemem. Haberin olsun. Alacağım ceza en fazla 3-5 ay. Her şeyi göze alıyorum" sözleri dikkat çekti. Adana Valiliği, sosyal medyada yer alan görüntülerde şiddete uğrayan kadın hakkında "Önleyici tedbir kararı" uygulandığını, gözaltına alınan eşinin çıkarıldığı adli mercilerce tutuklandığını bildirdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler