Geri Dön

AB'de "roaming" ücretleri kalkıyor

Avrupa Birliği (AB), cep telefonu operatörlerinin abonelere uyguladığı dolaşım (roaming) ücretlerine, kullanım veya süre sınırı olmaksızın son verecek.

AB'de "roaming" ücretleri kalkıyor

AB Komisyonu,15 Haziran 2017’den itibaren birlik üyesi 28 ülkede eş zamanlı kaldırılacak olan cep telefonlarında dolaşım ücretlerine ilişkin yeni düzenleme yapılacağını açıkladı.

Düzenlemeyle operatörler, AB ülkelerinde seyahat eden cep telefonu kullanıcılarına yönelik herhangi bir zaman veya kullanım sınırı koymadan dolaşım ücreti uygulamasını sonlandıracak. Böylece, AB içerisinde herhangi bir ülkenin cep telefonu operatör abonesi olan kullanıcı, başka AB ülkesine gerçekleştireceği seyahatlerinde, süre sınırlaması olmaksızın kendi operatör tarifesi üzerinden konuşma, mesajlaşma ve veri paketlerini kullanabilecek.

Cep telefonu operatörleri ise kullanıcıların bu sistemi suistimal etmediklerini kontrol edecek. Operatörler, kullanıcıların kendi ülkelerindeki kullanım miktarlarıyla dolaşımdaki kullanım miktarlarını karşılaştıracak. Uzun süre kapalı tutulup dolaşımda açılan sim kartları olanlar, sadece dolaşımda kullanılan çok sayıda sim kart sahibi olanlar ise operatörler tarafından incelenecek.

Sistemin suistimal edildiğinin belirlenmesi durumunda, operatörler kullanıcıya uyarıda bulunacak ve 1 dakikalık konuşma için 4 avro cent, kısa mesaj başına 1 avro cent, internet kullanımında da megabayt başına 0,85 avro cent ek ücret talep edebilecek.

AB Komisyonu, geçtiğimiz haftalarda, gelecek yıl devreye girecek cep telefonlarında ücretsiz dolaşım hakkına 90 günlük süre içerisinde 30 gün kadar bir süre sınırlaması koymanın planlandığını açıklamıştı. Bu sınırlama, AB vatandaşlarında telefon operatörlerinin korunduğu algısı yarattığı için tepki toplamıştı. Gelen tepkiler üzerine de AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, durumun tüketicileri ve kullanıcıları rahatsız etmeyecek şekilde çözüleceğini açıklamıştı.

AB Komisyonu’nun tasarı taslağı bundan sonra Avrupa Parlamentosu’nun (AP) Araştırma ve Enerji Komitesi'nde ele alınacak. Taslak, Avrupa Elektronik Haberleşme Düzenleyiciler Kurumu (BEREC) tarafından değerlendirilecek. Tasarının son halinin ise aralık ayında ortaya çıkması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları heyetini kabulünde açıklamalarda bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabulü sonrası açıklamalarda bulundu. 'Yüksek faize karşı olduğunu' ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim." dedi. Öte yandan Erdoğan kapsamlı reform paketinin yakında kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber