Geri Dön

ABD’ye 2.2 milyar dolar ödeyecek

Alman otomobil üreticisi Daimler AG, ABD’nin dizel motor emisyon beyanlarında usulsüzlük soruşturmasından vazgeçmesi ve ABD’de sattığı 250 bin aracın tamiri için 2.2 milyar dolar ödemeyi kabul etti.

ABD’ye 2.2 milyar dolar ödeyecek

Şirket, ürettiği dizel otomobil ve van’larının emisyon sınırlarını aşmıyor gibi gösteren yanıltıcı yazılım kullandığı için soruşturmaya uğramıştı.
Daimler ve Mercedes-Benz USA LLC birimi, ABD’de sattığı 250 bin dizel otomobil ve hafif ticari araç dolayısıyla karşı karşıya olduğu idari soruşturma ve çevre zararları üzerinde taraflarla anlaşma sağladığını 13 Ağustos’ta açıklamıştı.

Daimler, ağustosta ABD’ye 1.5 milyar dolar ödeyeceğini, otomobil sahipleriyle yapılan anlaşmanın da bunun üzerine 700 milyon dolara mal olacağını açıklamıştı. Şirket ayrıca anlaşmayı yerine getirmek için de yaklaşık 500 milyon euro masraf yapacağını bildirmişti. Mahkeme belgelerine göre Daimler kirlilik yaratan 250 bin aracın sahibine gerekli tamiratlar için 3.290 dolar ödemeyi kabul etti.

Çöp arabasını temizleyen temizlik işçisi sosyal medyada ilgi odağı oldu!Bitlis'in Tatvan ilçesinde temizlik işçisi Ecvet Ürün'ün kullandığı el arabasını özenle temizlediği görüntüler kısa sürede sosyal medyada ilgi odağı oldu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber