Geri Dön

Ağaoğlu’ndan enerjiye 1 milyar TL yatırım

Ağaoğlu, 735 milyon lira yatırım bedeli olan Balıkesir RES için ilk imzayı attı. 2018 yılında yenilenebilir enerji yatırımları toplamı ise 1 milyar lira olacak

Ağaoğlu’ndan enerjiye 1 milyar TL yatırım

Ağaoğlu Enerji Grubu, 125 MW kurulu güce ve 735 milyon liralık yatırım değerine sahip Balıkesir RES projesinin rüzgâr türbinleri için Alman Nordex Energy GmbH ile sözleşme imzaladı. 2018 yılında yenilenebilir enerji yatırımlarının büyüklüğü toplam 1 milyar lira olacak.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Türkiye ekonomide durgunluk psikolojisine yenilmemeli. İş adamı günlük kararlarla değil, ülkesinin geleceğine güvendiğini gösteren yatırımlarla hareket etmelidir. Geçen yıl 700 milyon liralık enerji yatırımını tamamlamıştık, bu yılki hedefimiz 1 milyar liranın üzerinde” dedi.

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Hakkı Ağaoğlu da 2020’ye kadar yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 5 milyar liralık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi.

Yerli üretim

Ağaoğlu Enerji Grubu yenilenebilir enerji alanındaki yatırımlarına devam ediyor. Grup, geçen yıl Alman Nordex’ten 68.4 MW kapasiteli 19 rüzgâr türbini siparişi vermişti. 2016 yılının aralık ayında 330 milyon liralık yatırıma imza atan Ağaoğlu Enerji 2016 yılını toplam 700 milyon liralık enerji yatırımıyla kapatmıştı. Bursa ve Yalova’daki 2 RES projesi tamamlanarak işletmeye açıldı. Bu iki projeden 160 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor. Ali Ağaoğlu şunları söyledi:

“2017’de 400 milyon liralık yatırım değerine sahip Bursa ve Yalova’daki 2 RES projemizi tamamlayarak işletmeye açtık. Toplam 68.4 MW Kurulu güce sahip bu iki RES 160 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılıyor. 2017 ekim ayı itibariyle Türkiye’nin cari açığının 42 milyar dolar seviyesinde olduğunu ve en büyük payın enerji girdisine ait olduğunu biliyoruz. Yenilenebilir enerji alanındaki her yatırım cari dengeye olumlu etki yapacaktır. Ayrıca rüzgâr türbinlerinin kule kanat ve jeneratörleri yerli imal edilmesi de ülke ekonomisine katkıdır.”

Ağaoğlu’ndan enerjiye 1 milyar TL yatırım

2020’ye kadar 5 milyar lira

Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Hakkı Ağaoğlu ise geçen yıl Nordex Energy GmbH ile imzalanan sözleşmeyle Bursa ve Yalova RES projeleri için 330 milyon liralık yatırım yaptıklarını hatırlatarak, şunları söyledi:

“Bu yatırımla birlikte geçen yıl toplam 700 milyon liralık enerji yatırımı gerçekleştirmiştik. 68.4 MW Kurulu güce sahip Bursa ve Yalova RES projelerini işletmeye aldık. Bu iki RES projesinden 160 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanıyor.

2020’ye kadar Konya Sertavul’da 450 MW kapasiteli tek sahada Türkiye’nin en büyük RES projesi olan şu anda lisanslama aşamasında bulunan projemizde Ağaoğlu Enerji Grubu 1.000 MW kapasiteli kurulu güce ulaşacak. Bununla birlikte yenilenebilir enerji alanında yaklaşık 5 milyar liralık yatırımı gerçekleştirmiş olacağız.

2018’in ikinci yarısında 39 MW Kurulu güce sahip. Kartal RES projesi de işletmeye alınacak. Bugünkü rakamlarla 230 milyon liralık bir yatırım değeri oluşacak. Böylece 2018 yılında toplam enerji yatırımımız yaklaşık 1 milyar lirayı bulacak.”

28 Kasım 2020 Günün Özeti Milliyet'te28 Kasım 2020 Günün Özeti Milliyet'te

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber