Geri Dön

Akıllı traktörle tasarruf

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'nin (Tarım Kredi) teknoloji alanında faaliyet gösteren iştiraki TARNET'in yerli imkanlarla ürettiği Akıllı Traktör Sistemi (ATS) ile çiftçiler, otomatik olarak toprak işleme, gübreleme ve ilaçlama gibi işlemleri daha az zaman ve maliyetle yapabilecek.

Akıllı traktörle tasarruf

Yürütülen çalışmalarla traktörler, sensör ve yerli konum belirleme komponentleri ile akıllanıyor. Yerli ve milli imkanlara üretilen TARNET ATS, çiftçilere arazileri üzerinde daha kolay ve daha az maliyetle işlem yapabilme yeteneği kazandırıyor.

Sistem otomatik ve manuel olmak üzere iki şekilde kullanılabiliyor. Ayrıca akıllı telefonla herkesin sistemi kullanabilmesini de sağlıyor. ATS kullanan çiftçi ilk olarak arazisinin sınırlarını sisteme girecek. Akıllı sistem sayesinde ilaçlama, toprak işleme, ekim ve gübreleme gibi yapacağı iş için traktöre bir rota oluşturulacak.

Sürücüyle hareket eden traktör belirlenen rotada işlemini yaparken bir sapma olursa sistem uyarı verecek. Manuel kullanımında sisteme sürücü müdahale ederek sapmayı düzeltebilecekken, otomatik seçeneğinde ise sistem traktörü tekrar belirlenen rotaya sokacak.

Düzce'de pikap şarampole devrildiDüzce'de pikabın şarampole devrilmesi sonucu 2'si çocuk, 6 kişi yaralandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber