Geri Dön

Aksigorta’nın %31’i hissesi 220 milyon dolara Ageas’ın

Sabancı Holding, Aksigorta hisselerinin yüzde 31’ini 220 milyon dolara satarak Avrupa’nın önde gelen şirketlerinden Ageas’ı ortak aldı. Şirket, faaliyetlerine Aksigorta markasıyla devam edecek

Aksigorta’nın %31’i hissesi 220 milyon dolara Ageas’ın

Aksigorta’nın yüzde 62 hissesine sahip olan Sabancı Holding, hisselerinin yüzde 31’ini 220 milyon dolara Avrupa’nın önde gelen sigorta şirketlerinden Ageas’a devretti. Şirketin faaliyetleri Aksigorta markası altında devam edecek. Aksigorta hisselerinin yüzde 38.02’si borsada işlem görüyor.
Ödenmiş sermayesi 306 milyon lira olan Aksigorta’nın önceki günkü hisse kapanış fiyatı olan 2.38 liraya göre piyasa değeri 728 milyon lira (463 milyon dolar) seviyesinde. Bu değere göre, satış bedeli yüzde 53’lük prime işaret ediyor.

‘Satın almalarla büyüyecek’
Sabancı Holding CEO’su Zafer Kurtul konuyla ilgili olarak, Ageas ile şirket alımı yaparak büyüme imkânlarını inceleyeceklerini kaydetti. Kurtul, “Titizlikle sürdürdüğümüz çalışmalarımız sonucunda, Avrupa’nın en itibarlı ve en başarılı sigorta şirketlerinden Ageas’ın bizim için en doğru ortak olduğuna karar verdik. Aksigorta için hedeflerimiz yüksek. Ageas ile birlikte Aksigorta’daki hedeflerimizi gerçekleştireceğimize inanıyoruz. Hedeflerimiz, daha müşteri odaklı bir şirket olmak, hem pazar payımızı hem de kârlılığımızı artırmaktır” dedi.
Sabancı Holding Strateji, İş Geliştirme ve Sigorta Hizmetleri Grup Başkanı Hakan Akbaş da, satışın ardından faaliyetlerini Aksigorta adıyla sürdüreceklerini belirterek, “Aksigorta, yeni ortağı Ageas ile Türk sigorta sektöründe konsolidasyonun öncüsü olacak ve şirket satın almaları ile büyüyecek” diye konuştu. Akbaş ayrıca, banka sigortacılığında ve sağlık alanında uzman, yeni kanallarda önemli başarılara sahip olan Ageas ile stratejik hedefleri doğrultusunda daha hızlı büyümeyi hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Pazar payı yüzde 7.42
Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen ise, “Aksigorta olarak 2011 yılı ve sonrasına çok büyük hedeflerle giriyoruz. Operasyonel mükemmelliği ve uluslararası düzeyde başarılı ortaklıklar kurmasıyla ön plana çıkan ortağımız Ageas, 1.500 acentemiz ve iş ortaklarımızı da kapsayan organizasyonumuza yeni bir dinamizm kazandıracaktır” dedi.
Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği verilerine göre 2010 Aralık sonu itibariyle hayatdışı branşlarda 4’üncü sırada yer alan Aksigorta’nın toplam prim üretimi 886.02 milyon TL, pazar payı ise yüzde 7.42 seviyesinde bulunuyor.

Ageas vergi cezasından çıkacak olumsuz sonuçtan korundu
Ageas Continental Europe CEO’su Steven Braekeveldt şunları söyledi: “Belçika’da BNP Paribas ile, Tesco ile İngiltere’de, Milleniumbcp ile Portekiz’de, UBI Banca ile İtalya’da ve çeşitli Asya ülkelerinde yaptığımız başarılı ortaklıklarımıza bir yenisi daha ekleniyor.
Bu hisse devri, şirketimizin, Türkiye sigorta pazarında beklenen büyümenin içinde yer alabilmesi için büyük bir fırsat. Ageas, şubelerinden yapılacak çapraz satışların geliştirilmesi için banka sigortası konusundaki geniş bilgi ve tecrübesiyle katkı sağlayacaktır.”
Ageas’dan yapılan açıklamada, Aksigorta’daki ‘kısmi bölünme’ sürecine ilişkin işlemlerden bir kısmının eleştirilmesine yönelik, Maliye’nin Aksigorta’ya tarh ettiği 253.9 milyon lira vergi ve cezasından çıkacak olumsuz bir sonuca karşı Ageas’ın korunduğu ifade edildi.
Avrupa’nın ilk 20 sigorta şirketi arasında yer alan, Avrupa ve Asya piyasalarına odaklanan 180 yıllık geçmişe sahip Ageas, Lüksemburg, İtalya, Portekiz, Çin, Malezya, Hindistan ve Tayland’da ortaklıkları bulunuyor. Toplam 11 binden fazla çalışanı bulunan Ageas’ın yıllık prim üretimi yaklaşık 16 milyar euro. Şirket, geçen yıl temmuz ayında Fortis Emeklilik hisselerini BNP Paribas’ya devretti.

Yatırımcıya çağrı yapılmayacak
Sabancı Holding tarafından KAP’a yapılan açıklamada, Aksigorta’da Ageas ile eşit olarak yönetim kontrolünün devam edeceği ve bu işlem neticesinde çağrı yapılmayacağı belirtildi. Satışın, düzenleyici kurumların onayına tabii anlaşmanın yılın ikinci çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.
Aksigorta hisseleri yüzde 8.82 primli açıldıktan sonra yüzde 1.26 düşüşle 2.35 liradan işlem gördü.
Oyak Yatırım analisti Hasan Şener, “Şirket çağrı olmayacağını açıkladı. Hissede bu nedenle bir geri çekilme olabilir. Genel olarak sigorta sektörü için yabancı ilgisinin devam etmesini göstermesi açısından uzun vadede şirkete olumlu olacağını düşünüyoruz. Ageas, Türkiye pazarına yeni giren bir şirket o nedenle bazı belirsizlikler olabilir ancak yine de bu stratejik ortaklığın önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Son dakika... Bölgenin kaderi değişti! Fiyatlar uçtu...Çanakkale Boğazı'na inşa edilen 1915 Çanakkale Köprüsü ile otoyol projesi, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayacak ve kenti daha ulaşılabilir hale getirecek. İstanbul, İzmir ve Bursa üçgeninde kalan Çanakkale, köprü ile birlikte büyük kentlere ulaşılabilirliğin kolaylaşmasıyla önemli bir cazibe merkezi haline geldi. Buna paralel olarak bölgedeki tarla ve konut fiyatlarında büyük artış yaşandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber