Geri Dön
EkonomiAksigorta’ya 253.9 milyon lira vergi cezası verildi

Aksigorta’ya 253.9 milyon lira vergi cezası verildi

Aksigorta, Maliye’nin kendisine kurumlar vergisi, geçici vergi, gelir stopaj vergisi ve kurum stopaj vergisine ilişkin toplam 253.9 milyon lira vergi ve cezası tarh ettiğini; ancak uzlaşma dahil her türlü yasal hakkı kullanacağı için bu aşamada herhangi bir ödeme yapılmasının söz konusu olmadığını açıkladı.

Aksigorta’ya 253.9 milyon lira vergi cezası verildi

Şirket tarafından KAP’a yapılan açıklamaya göre, kurumlar vergisine ilişkin 12.7 milyon lira vergi, 19 milyon lira ceza, geçici vergiye ilişkin 62.9 milyon lira vergi, 94.4 milyon lira ceza, gelir stopaj vergisine ilişkin 4.8 milyon lira vergi, 7.1 milyon lira ceza, kurum stopaj vergisine ilişkin 21.2 milyon lira vergi, 31.8 milyon lira ceza tarh edildi.
Açıklamada, “Raporlarda yer alan iddialara karşı uzlaşma dahil her türlü yasal hakkımız kullanılacaktır. Bu aşamada herhangi bir ödeme yapılması söz konusu değildir” denildi.
Reuters verisine göre, Aksigorta’nın piyasa değeri yaklaşık 430 milyon dolar ve yüzde 38 hissesi borsada işlem görüyor. Erste Securities analisti Sadrettin Bağcı, şirkete verilen cezanın Aksigorta’daki geçen yıl gerçekleştirilen kısmi bölünme ile ilgili olduğunu belirterek, “Bu haber satış sürecini uzatır” dedi. Bağcı, cezayla ilgili uzlaşmaya gidilebileceğini ve rakamın aşağı çekilebileceğini de ifade etti. Aksigorta’da olası ortaklık için 26 Ekim’de Sabancı Holding ile Citigrup Global Markets ve Ak Yatırım arasında finansal danışmanlık anlaşması yapılmıştı.