Geri Dön

Alışveriş sepetini kur etkisi büyüttü

Kategori Mağazacılığı Derneği (KMD) Başkanı Serhan Tınastepe, perakendede bazı kategorilerde geçen yılın ciroları yakalanırken, bazı kategorilerde ise bu oranın geride kaldığını söyledi.

Alışveriş sepetini kur etkisi büyüttü

Okul açılışlarının beklenen gibi olmaması, şehirlere dönüşün yavaşlaması nedeniyle ekonomik aktivitelerde ve müşteri sayısındaki azalmanın sektörü doğrudan etkilediğini belirten Tınastepe, “Kur seviyesinin bu kadar hızlı bir seviyede artması ya da azalması işimize gelen bir durum değil. Yerli ürünlerde döviz etkisi düşükken, ithal ürünlerde ise bunun etkisi yüksek. Sepet ortalamalarındaki büyümede ise kur etkisi görülebiliyor” dedi.

Tınastepe, sektörün önemli bir maliyet kalemi olan kira konusunda desteğin önemine de işaret ederek, “Tüm ticari gayrimenkullerde 2021 yılında zam yapılmaması, kirada KDV ve stopaj indiriminin 2021’de de devam etmesi ve ekim ayında sona erecek olan dövizle kira yasağının sürmesi ve tazminatsız çıkış hakkının sağlanması bizim için önemli” diye konuştu.

Tınastepe, iç talepte bir düşüş yaşandığını ve bunun canlanması için daha fazla teşvik sağlanması gerektiğini de vurguladı.

Online konferans 

KMD’nin yedinci kez düzenleyeceği ‘Perakende Teknolojileri Konferansı’ bu yıl yeni formatıyla 10 oturumluk bir webinar serisi şeklinde olacak. Konferansın dijitale taşınan oturumları 7 Ekim Çarşamba günü saat 15.00’da başlayacak ve 10 hafta sürecek.

Tartıştığı kız arkadaşını sokak ortasında bıçakladıAydın'ın Nazilli ilçesinde, Ümit D. (25), tartıştığı kız arkadaşı Rüya Yılmaz'ı (23) sokak ortasında bacağından bıçaklayarak yaraladı. Polis ekiplerince gözaltına alınan Ümit D.'nin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Ben gururluyum, yapmayın etmeyin memleketten gidin dedim bıçakladım" ifadelerine yer verdiği görüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber