Geri Dön

Android şoku!

Google’ın Türkiye’de Android işletim sistemi desteğini keseceği yönündeki açıklaması şok etkisi yarattı. Bu karar eski telefonları etkilemeyecek. Anlaşmanın sağlanamaması durumunda yeni ceplerde Android desteği olmayacak

Android şoku!

Google’ın, Türkiye’de mobil işletim sistemi Androidli telefonlara destek vermeyeceği yönündeki açıklaması tartışma yarattı. Türkiye’de yılda 11 milyon adet cep telefonu satılıyor. Bunların yüzde 95’i Android işletimli. Rekabet Kurumu, Google’a mobil işletim sistemi ve mobil uygulama sunumunda rekabete aykırı hareket ettiği için 93 milyon TL para cezası kesmişti. Google, bu ceza üzerine “Türkiyede yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda” olduğunu bildirdi. Daha sonra açıklamasını revize ederek durumu biraz yumuşattı. Son açıklaması şöyle: “Google olarak bu konunun olabildiğince hızlı şekilde çözümü için Rekabet Kurumu ile birlikte çalışmayı sürdürüyoruz. Bu çerçevede, Türkiye’de hızlı şekilde kanunlarla uyumlu biçimde çalışmak bizim için büyük önem taşıdığından, iş ortaklarımızla temasa geçerek kendilerini Türkiye’de yeni çıkacak Android cihaz modellerini onaylamayı durdurmak zorunda olduğumuz doğrultusunda bilgilendirdik. Bu Türkiye’de yeni cihaz modellerinin Google servisleri ile pazara sunulamayacağı anlamına geliyor. Halihazırda mevcut modellerin satışı ve çalışması ise normal şekilde devam edecek. Mevcut cihazlar ve uygulamalar da normal biçimde çalışmaya ve güncellemeler almaya devam edecek. Google’ın diğer ürünleri ve servisleri ise durumdan etkilenmeyecek...”

İkinci el telefona talebi artırır mı?

Böyle bir durum olması halinde ikinci el telefonlara talebin artması bekleniyor. Cep telefonu sektörü, operatörler ve üreticilerin ciddi darbe alacağı belirtiliyor. Cep telefonu ülkemizde çok büyük bir pazar ve büyüküğü 2.5 milyar TL’ye yaklaşıyor.

IPhone’a yönelim olur mu?

Android işletim sistemli telefonların kullanılamayacak olması tek rakibi olan Apple’ın iOS işletim sistemli iPhone’una talebi artırabilir. Ancak sektör yetkilileri bunun kısıtlı olacağını belirtiyor. Çünkü iPhone’ların fiyatı çok yüksek. 8 bin TL’den başlayan iOS işletim sistemli telefonlara karşı, Android telefonlara bin TL’ye bile erişilebiliyor.

Google başka bir ülkeye karşı böyle bir yaptırım kararı aldı mı?

Google’ın birkaç ay önce Huawei’yle de benzer bir sorunu oldu. ABD-Çin ticaret savaşları çerçevesinde Huawei’nin Android işletim sistemini kullanmayacağı yönünde açıklama yapıldı. Ancak bu tam olarak uygulamaya konulmadı. Google’a daha önce tekelci yapısı ve kendi uygulamalarını şart koşması nedeniyle AB ülkelerinde de ceza kesildi. Ancak Google, bu ülkelere karşı bir yaptırım açıklayamadı. Google’ın dişinin sadece Türkiye’ye geçtiği yönünde yorum da var.

Türkiye’de kaç kullanıcı var?

Son verilere göre Türkiye’de 40 milyondan fazla Android kullanıcısı var. iOS’u kullanan 8 milyon kişi. Android’in mobil işletim sisteminde ezici bir üstünlüğü bulunuyor. Türkiye 80 milyonluk nüfusu ve 84 milyonluk mobil abone sayısıyla Google için büyük bir pazar. Android’in dünyada 2.5 milyar kullanıcısı var.

Android şoku

Yerli bir sistem mümkün mü?

Google’ın yaptırımı nedeniyle Huawei kendi işletim sistemini geliştireceğini açıklamıştı. Hatta bu yönde ilk adımını Harmony OS adlı işletim sistemini duyurarak yaptı. Google’ın Türkiye ile ilgili kararından sonra yerli bir işletim sistemi de geliştirilebileceği belirtiliyor. Ancak bunun çok uzun zaman alacağı ve ölçek ekonomisi nedeniyle maliyetli olabileceğine dikkat çekiliyor.

Bu karar kimleri etkileyecek?

Samsung, Huawei, Xiaomi, Oppo, Vestel, Casper, General Mobile gibi Android işletim sistemli cep telefonlarını ülkemizde satan büyük üreticiler bu karardan etkilenecek. Stoklar haricindeki yeni telefonlarını pazara Android işletim sistemiyle sunamayacaklar. Yeni telefon almak zorunda olanlar Android’den yararlanamayacaklar.

Nelerden yararlanılamayacak?

Eğer anlaşma sağlanamazsa Türkiye’ye yeni getirilen telefonlarda Google’ın en önemli servisleri Haritalar, YouTube, Chrome, Play Store, Gmail, Fotoğraflar gibi temel uygulamaları kullanılamayacak. Bu hizmetlere ancak web siteleri üzerinden erişilebilecek. Hepsinin tek tek indirilmesi gerekecek. Yine Google Play Store’dan indirilebilen Whatsapp gibi uygulamaların kullanımı zorlaşacak.

Eski telefonlar etkilenir mi?

Google’ın açıklamasında tüketicilerin ellerinde bulunan ve markaların stoklarındaki cihazların bu karardan etkilenmeyeceği belirtiliyor. Dolayısıyla var olan cihazlar bundan etkilenmeyecek. Eski cihazlar Google’ın bütün servislerindeki güncellemeleri almaya da devam edecekler.

 

 

 

 

Soygun için girdi dayak yiyerek yakalandıEsenyurt'ta iki kişi, telefon dükkanını soymak isterken sert kayaya çarptı. Soyguna gelen zanlılara iş yeri sahibinin saldırması üzerine panikleyip kaçan silahlı soygunculardan bir tanesi çevredeki vatandaş ve iş yeri sahibi tarafından uzun bir kovalamacanın ardından yakalandı. O anlar güvenlik kameralarına böyle yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber