Geri Dön
EkonomiAnne ve babalara yol gösteren oyun rehberi!

Anne ve babalara yol gösteren oyun rehberi!

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nca (BTK) yayımlanan, ‘Dijital Oyunlarda Mahremiyet Rehberi’nin, ebeveynler açısından yol gösterici olacağını belirterek, “İnternetin uçsuz bucaksız dünyasında, milletimizi ve çocuklarımızı dijital tehlikelere karşı korumak için elimizden gelenin fazlasını yapmak zorundayız” dedi. Sayan, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, dünyada ve Türkiye’de çocukların, dijital oyun platformlarında mahremiyet kavramını göz ardı ettiklerini bildirdi.

Anne ve babalara yol gösteren oyun rehberi!

Rehberin, bu anlamda ebeveynlere yol gösterici bilgiler sunduğunu ifade eden Sayan, dijital oyunlarda mahremiyetin korunması için öncelikle oyunların yaş derecelendirmelerine dikkat edilmesi gerektiğine dikkati çekti.

Çok önemli uyarılar

Oyunlardaki sohbet uygulamalarına karşı dikkatli olunması uyarısında bulunan Sayan, şu uyarılarda bulundu:

- Oyun konusunda bilgi sahibi olur ve kimlerle iletişim kurduğu bilinirse, çocukların güvende olup olmadığından daha kolay emin olabiliriz.

- Oyuncuların karşısına küfür, şiddet, müstehcenlik gibi içerikleri barındıran reklamlar da çıkabilmekte.

- Yavrularımız, oyunda yükselmek adına sadece bir butona basarak bilinçsizce yüksek paralar yatırabiliyor.

- Oynanan oyunlarda kişisel bilgilerimizi paylaşmamalıyız. Çevrim içi oyunlardaki kötü niyetli kişiler, kişisel bilgi çalmaya yönelik yöntemler izliyorlar.

Siber zorbalık 

- Elde edilen bilgiler, siber zorbalık ve hesap çalınmalarında kullanılıyor.

- Kişisel veri paylaşmadan oyun için takma ad belirlenmeli.

- Her oyuna ayrı kullanıcı adı ve şifre belirlenmeli.

- Çocuklar, oyun esnasında sıkıntılı durumu ebeveynlerine söylemeleri yönünde desteklenmeli.

- Ebeveynler, Dijital Mahremiyet Rehberi’ne ‘https://www.guvenliweb.org.tr/haber-detay/btk-dijital-oyunlarda-mahremiyet-rehberini-yayinladi’ linkinden ulaşabilir.

altın fiyatları masaüstüaltın fiyatları mobil
İntihar ettiği öne sürülen kadının kızı: Annemi babam öldürdüArdahan’da geçen ay intihar ettiği öne sürülen Özlem C.'nin kızları, annelerinin babaları tarafından öldürüldüğünü iddia etti. Çekilen videoda, 14 yaşındaki Büşra C., "Babam cebinde bıçak saklıyordu. Biz de kapıyı açmaya çalışıyorduk. Arkamızı dönünce babamın bıçağı anneme saplamış olduğunu gördük. Sonra Bilge yengem geldi, bizi uyardı, 'Bıçaklanma olayını ve anne babanızın kavga ettiklerini polislere söylemeyin. Babanızın yaptığını söylemeyin, annenizin intihar ettiğini söyleyin' dedi, biz de korktuk" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler