Geri Dön
Ekonomi‘Artırım 2011 son çeyrekte’ sözü gösterge tahvile rekor kırdırdı

‘Artırım 2011 son çeyrekte’ sözü gösterge tahvile rekor kırdırdı

Merkez Bankası, yılın son enflasyon raporunda yıl sonu enflasyon öngörüsünü yüzde 7.5 seviyesinde tutarken, bir önceki raporda “2011 yılı içinde” olarak açıkladığı politika faizinde artış varsayımını “2011 son çeyrek” olarak güncelledi

‘Artırım 2011 son çeyrekte’ sözü gösterge tahvile rekor kırdırdı

Açıklama sonrası gösterge tahvilin faizi tarihi düşük seviyeye geriledi. Faiz, yüzde 7.57’ye kadar geriledi. Bankacılar, düşüşte Hazine’nin dün gerçekleştirdiği yeni gösterge tahvil ihracının da etkili olduğunu belirtti.
Reuters’e konuşan bir bankanın bono masası müdürü, “Her ne kadar bazı piyasa oyuncuları öngörse de Merkez ağzından ilk artış son çeyrekte olacak bilgisi daha önce hiç çıkmamıştı... Bu oldukça güvercin bir söylem” dedi.
Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, 2010 Ekim Enflasyon Raporu sunumunda yaptığı konuşmada enflasyonun yüzde 70 olasılıkla, 2010 sonunda orta noktası yüzde 7.5 olmak üzere yüzde 7 ile 8 aralığında tahmin edildiğini söyledi. 2011 sonu için orta nokta yüzde 5.4, 2012 sonu için ise yüzde 5.1. Merkez Bankası, dün ayrıca eylül ayı itibariyle yıllık enflasyonun yüzde 9,24 olarak gerçekleşmesi ve yüzde 8,5 olarak belirlenmiş olan belirsizlik aralığı üst sınırının üzerinde kalması nedeniyle Hükümete açık mektup gönderdi.

Hızlı kredi büyümesi riskli
Para ve maliye politikalarının dengeleyici konumunun yanı sıra yakın dönemde güçlenen sermaye girişlerinin de etkisiyle son çeyrekte tüketim ve yatırım harcamalarının hızlanabileceğinin düşünüldüğünü söyleyen Yılmaz, “Hızlı kredi genişlemesinin cari açık ve finansal istikrar üzerinde yaratabileceği risklere karşı temkinli olunması gerektiğini vurguladığımızı hatırlatırım” dedi.

Cari açığa tedbir lazım
Sunumun ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yılmaz cari açıkla ilgili, “Cari açık için, ‘ucu açık, ne olursa olsun’ denemez, Merkez Bankası olarak üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz. Ekonominin bu noktada ısındığını düşünmüyoruz. Cari açık konusunda kısıtlayıcı tedbirler alınması gerektiğini düşünüyoruz” dedi. Gelecek yılın seçim yılı olması, hükümetin memurlara enflasyonun üzerinde zam yapması konularında ise, “Biz Orta Vadeli Program’ı baz aldik. OVP’ye uyulacağını varsaydığımız için risk görmüyoruz. Eğer para politikası olumsuz etkilenirse gözden geçiririz” dedi.

BUĞDAYA VE RAMAZAN’A DİKKAT ÇEKTİ...
Merkez Bankası’nın Enflasyon raporunda buğday fiyatlarındaki artış konusu ayrı bir kutuda ele alındı. Buğday fiyatlarındaki artışın gıda enflasyonu üzerinde önemli rol oynadığını söyleyen Merkez Bankası, yurtiçinde fiyatların dış piyasalar kıyasla daha az oynak olduğunu belirtti. Merkez Bankası raporunda Ramazan ayının ekonomik faaliyetlerde mevsim ve takvim etkilerinin ötesinde geçici dalgalanmalara neden olduğu da vurgulandı. Yapılan çalışmaların Ramazan’da ekonomik faaliyetin geçici olarak yavaşladığına işaret eden rapor, bu yıl ağustos ayında bu etki arındırıldığında üçüncü çeyrekte üretimin olumlu görünüm sergilediği belirtildi.