Geri Dön
EkonomiArz Eğrisi Nedir? Arz Kayması Neden Olur, Kayma Nedenleri Nelerdir?

Arz Eğrisi Nedir? Arz Kayması Neden Olur, Kayma Nedenleri Nelerdir?

Dünya çapında alışverişin temelini oluşturan en önemli unsurlardan biri arz eğrisidir. Mutlaka hesaplanması ve incelenmesi gereken unsurlar arasında yer alır. Peki arz eğrisi nedir? Arz kayması neden olur, kayma nedenleri nelerdir? İşte bu konuda merak edilenler.

Arz Eğrisi Nedir? Arz Kayması Neden Olur, Kayma Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde dünya çapında birçok farklı firma mutlaka arz eğrisi üzerinden işlem gerçekleştirir. Bu işlem ile beraber alım satım üzerindeki unsurlar ön plana çıkarılır ve denetleme yapılabilir. Özellikle piyasanın durumu ve ürün hakkındaki alım satımın etkisi daha ön plana çıkarılabiliyor.

Arz Eğrisi Nedir? 

 Mal ve hizmetlerin fiyatı ile arz arasındaki ilişkiyi gösteren yapıya arz eğrisi denir. Sistemin yapısı oldukça basittir ve anlamak kolaydır. Herhangi bir ürün ilgi gördüğü vakit üretimi daha fazla artar ve buna bağlı olarak fiyatları yükselir. Böylece mal ve hizmetler için fiyat ile arz arasında doğru orantılı bir etki oluşur. Bu da arz eğrisi olarak değerlendirilir.

Arz Kayması Neden Olur?

Belli başlı sebeplerden dolayı mal ve hizmetler konusunda ürünün fiyatı ile arz arasında bir kayma yaşanabilir. Örneğin herhangi bir ürün birden fazla firma üzerinden piyasaya sunulduğu vakit, fiyat aynı kalır ancak satışında ciddi bir kayma yaşanır. Yani ürün satışı artarken fiyat sabit kalabilir. Bazı durumlarda ise ürünün düşük bir satış gösterdiği vakit fiyatı artabilir ve bu da yine farklı bir kayma yaratır.

Arz Kayma Nedenleri Nelerdir?

Arzın kayma nedenleri birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Özellikle aynı ürünü farklı firmaların çıkarmış olması etkin bir rekabet yaratır. Böylece ürün fiyatı aynı kalırken satışları artar. Diğer yandan ikame mal fiyatı artış gösterirse, üretici bu ürünün üretimini arttırır. Bu şekilde değişik sebeplerden dolayı arz kayması ortaya çıkar. Bu durum fiyat ya da üretim olarak yansır.

Mahalleye kabus gibi çöktü! Karısını kaçırmaya çalıştıİstanbul Bayrampaşa'da Cengiz K., boşanma aşamasındaki eşini, annesinin evinden kaçırmaya çalıştı. Kendisine engel olan ablası ve kayınvalidesi ile bir mahalle sakinini kaçmaya çalıştığı sırada otomobille ezerek yaralayan Cengiz K., kısa sürede yakalanarak, tutuklandı. Yaşananlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler